odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę - IKZE fot.: sxc.hu
dodano 12 Marca 2012


Wg. ekspertów dwa pierwsze filary emerytalne nie są w stanie zapewnić nam godnego życia na emeryturze. Filar trzeci, z racji tego że nie jest obowiązkowy, nie cieszy się dużym zainteresowaniem. A oferta wciąż jest poszerzana: 1 stycznia 2012 roku wprowadzono nową formę gromadzenia kapitału na starość: Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Wygląda na to, że Rząd sam jest świadomy faktu, że emerytura wypracowana przez Polaków nie zaspokoi ich podstawowych potrzeb wtedy gdy już nie będą mogli pracować. W ramach zachęty do samodzielnego, nadprogramowego oszczędzania Gabinet wprowadza nowe możliwości.

IKZE od znanego już i całkiem popularnego IKE różni się głównie opodatkowaniem. Każdy kto ma minimum 16 lat może założyć już takie konto, instytucje prowadzące to np. otwarty fundusz inwestycyjny, dobrowolny fundusz emerytalny, polisa ubezpieczeniowa, depozyt bankowy, rachunek maklerski. Można ponadto założyć IKZE w swoim OFE, ale pod warunkiem że jest się jego członkiem w ramach II filaru.

Zalety nowych form oszczędzania

Zachęcić do IKZE ma 4% obniżka opodatkowania. W IKZE zastosowano preferencję podatkową polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wpłat na to konto.

W przypadku śmierci osoby oszczędzającej wypłata podlegać będzie opodatkowaniu i nastąpi na konto osoby uprawnionej. W przypadku zakończenia okresu oszczędzania wypłata także podlega opodatkowaniu. Plusem dla IKZE jest także fakt, że można je założyć bez względu na to, czy posiada się już IKE i czy jest się uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego.

Podsumowanie

Ponadto w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. ustawa przewiduje możliwość przeniesienia środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKE do IKZE. Mechanizm, o którym mowa nie działa w odwrotnym kierunku – środków z IKZE nie można przenieść do IKE.

Polacy mało inwestują, według raportu Komisji Nadzoru Finansowego w 2011 roku funkcjonowało 798,9 tys. IKE. To bardzo niski wynik jak na liczbę osób aktywnych zawodowo.

Autor

Martyna Wabich


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

IKZE trzeci filar iii filar 3 filar dodatkowe oszczędzanie na emeryturę emerytura

Komentarze:

  • 07/08/2013 przez gosc (Andrzej Malicki)

    OFE to kolejny przekręt finansowy!!! Obserwując „szczególne zainteresowanie” rządu sprawą OFE, mam prawo przypuszczać, że nie wróży to niczego dobrego dla Polaków i w prostej linii zmierza do przerzucenia zgromadzonych środków do ZUS. Nie można od razu zlikwidować OFE, bo byłoby to zbyt ryzykowne ze względu na możliwość wystąpienia niekontrolowanego protestu społecznego, ale udział w tej „operacji” geniusza kreatywnej księgowości Vincenta Rostowskiego, a gołym okiem widoczna i zastosowana przez rząd metoda tzw. „drobnych kroczków” jest po to, by uśpić czujność zainteresowanych. Niebawem okaże się, że jest to kolejny polityczny przekręt i postawienie Polaków w sytuacji dokonanej, kolejny raz bez ich zgody!!! Trzeba generalnie stwierdzić, że nie na takich warunkach ludzie przystępowali do OFE, celowo mamieni nadzieją na wyższe emerytury. Rząd na okoliczność tego przekrętu przekaże społeczeństwu garść wytartych frazesów i kłamstw w stylu: „dziura budżetowa zagrażała wypłacalności bieżących świadczeń przez ZUS oraz obsługi KRUS, ZUS stoi przed widmem bankructwa, więc musieliśmy jako rząd podjąć drastyczne, niepopularne lecz niezbędne decyzje w tej kluczowej sprawie”. Z pewnością też wypowie się Donald Tuska w stylu: „głęboko wierzę” , „jestem przekonany”, proszę mi wierzyć, że nie było innej sensownej drogi… etc”. Te wszystkie kłamstwa i puste słowa, podparte sztuczkami PRowskimi nie trafiają już do ludzi, bo wielka jest skala kłamstw, niedotrzymanych obietnic i krzywdy, jakiej doznało i wciąż doznaje polskie społeczeństwo za rządów Platformy tylko z nazwy Obywatelskiej!!! Pytanie, jak długo ta kłamliwa i nieudolna Platforma będzie fałszować obraz rzeczywistości Polski, tej korupcji, kumoterstwa, coraz nowych podatków i ogólnej beznadziei… Ten rząd wyraźnie nie interesuje, za co i w jakich warunkach żyje większość zwyczajnych ludzi, że 2,5 miliona Polaków wyjechało za granicę do pracy, że na koniec czerwca 2013 r. aż 243 tys. ludzi z wyższym wykształceniem nie ma żadnego zatrudnienia! NAJWAŻNIEJSZE DLA TEGO RZĄDU BYŁO TO, BY ZA TAK WYBITNĄ TROSKĘ O LOS POLSKI I POLAKÓW PRZYZNAĆ W POSZCZEGÓLNYCH MINISTERSTWACH PREMIE ZA PIERWSZE PÓŁROCZE 2013 r. NA ŁĄCZNĄ KWOTĘ 21,6 MLN ZŁOTYCH, o czym informowały media w dniu 1 sierpnia 2013 r. TO JEST KOLEJNY PRAWDZIWY OBRAZ HIPOKRYZJI, BUTY, AROGANCJI I LEKCEWAŻENIA POLAKÓW W WYKONANIU TEGO RZĄDU!!! INNYMI SŁOWY: WY MACIE OSZCZĘDZAĆ, A MY SOBIE BĘDZIEMY ROZDZIELAĆ PREMIE I NAGRODY…

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej