odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Ile można zarobić na IKE?

Ile można zarobić na IKE?

Zyski na IKE.
dodano 10 Stycznia 2011


Zgodnie z ostatnimi doniesieniami o emeryturach, ich wysokości i ewentualnej likwidacji OFE wzrosło zaniepokojenie wysokością świadczenia na jakie mogą liczyć emeryci. Należy pamiętać, że obecny system emerytalny składa się z trzech, a nie dwóch filarów i przez to my sami też jesteśmy odpowiedzialni za nasze przyszłe emerytury.

Nieobowiązkowy trzeci filar daje nam możliwość sporych zysków na przyszłość. Inwestując na swoim Indywidualnym Koncie Emerytalnym możemy znacznie powiększyć swoje świadczenia. Niewielu Polaków wykazuje jednak chęć regularnego oszczędzania na swoją emeryturę

Dlaczego oszczędzać na IKE?

Według analiz warto odkładać nawet niskie kwoty, ale systematycznie! Aby nie utracić korzyści jakie daje Indywidualne Konto Emerytalne należy dokonać wpłat w minimum pięciu latach kalendarzowych. Jest to więc zupełnie inny sposób oszczędzania niż w ZUS czy OFE. Poza tym środki zgromadzone na IKE są dostępne nawet przed momentem uzyskania praw emerytalnych. W szczególnym przypadku można wypłacić część pieniędzy. Niestety w tym przypadku zachodzi również konieczność zapłacenia podatku. Osoba, która ma dziś 30 lat i zacznie co miesiąc wpłacać na IKE 400 zł, w dniu przejścia na emeryturę ma szansę uzbierania kapitału w wysokości aż 1,4 mln złotych (zakładając, że stopa zwrotu będzie wynosiła +12% średniorocznie). Może to dać po przejściu na emeryturę dodatkowy zastrzyk gotówki w wysokości ok. 6 800 zł miesięcznie przez kolejne 25 lat.

Co decyduje o wzroście naszych funduszy?

W ostatnim roku przed kryzysem finansowym (nominalny) przyrost wartości jednostek wyniósł blisko 4,6 tys. zł, podczas gdy osoba wpłaciła jedynie 2 tys. zł składki. Inicjatorem dla polisy okazała się pięcioletnia hossa na warszawskiej giełdzie - indeks WIG rósł średnio w tempie 32% rocznie. Bez tego wartość zgromadzonego w funduszu kapitału byłaby znacznie niższa. Szybki wzrost wartości konta funduszowego w ostatnich latach wynika ze wzrostu wartości zgromadzonych już jednostek oraz z bieżących składek, dokupowane są kolejne jednostki.

Kiedy Twoje zyski rosną?
Jeśli posiadasz już IKE jako polisę na życie z funduszem inwestycyjnym lub zamierzasz się w ten sposób ubezpieczyć powinieneś wiedzieć, że:

  • zabójcza dla wartości pracującego kapitału jest wysoka inflacja (ale jesteśmy blisko wejścia do strefy euro i dwucyfrowy wzrost cen już nam raczej nie grozi)
  • aby stopa zwrotu z zainwestowanych pieniędzy dawała realny zysk, potrzebna jest na giełdzie hossa, bo w przeciwnym razie trudno wypracować dużo więcej ponad nominalne wpłaty. Ale jeśli polisa będzie obowiązywać np. przez 20 lat, to jest duże prawdopodobieństwo, że w tym czasie trafi się kilka "tłustych" cykli koniunkturalnych na giełdzie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

indywidualne konto emerytalne IKE jakie ike wbrać

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej