odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Chcemy, ale nie zawsze mamy z czego oszczędzać na emeryturę

Chcemy, ale nie zawsze mamy z czego oszczędzać na emeryturę

Dodatkowe oszędzanie na emeryturę IKE, IKZE fot.: flickr.com
dodano 8 Grudnia 2011


Do Polaków dotarło, że powszechna emerytura nie będzie w stanie zapewnić im dostatniego życia na jesień życia. Obecnie dodatkowo na emeryturę oszczędza 32% osób, 51% chce oszczędzać, a 17% w ogóle nie myśli, by przeznaczać na ten cel jakiś środków.

Zdecydowana większość Polaków 48% wśród tych, którzy obecnie nie odkładają pieniędzy na emeryturę nie oszczędza, bo po prostu nie ma na to wystarczających środków finansowych. Mniej osób uważa - 8%, że do emerytury zostało im jeszcze dużo czasu, 7% osób sądzi, że nie posiada dostatecznej wiedzy na temat pomnażania pieniędzy, tyle samo osób nie ma czasu na załatwianie takich spraw.

Są również osoby, które nie oszczędzają, bo nie mają wystarczająco silnej woli, mają inne priorytety, nie mają zaufania do dostępnych form oszczędzania bądź posiadają inne zabezpieczenie emerytalne.

Wśród najpopularniejszych form oszczędzania na pierwszym miejscu znajduje się lokata bankowa 42%, następnie polisa ubezpieczeniowa 33%, fundusze inwestycyjne 33%, konto oszczędnościowe w banku 30%, nieruchomości, działki, grunty rolne 20%, dopiero na szóstym miejscu znajduje się IKE 22%.

Spośród ankietowanych przez IKZE Monitor aż 59% osób uważa, że nie jest w stanie odkładać więcej niż 200 zł na miesiąc. Jedynie 1 % badanych może przeznaczyć 1000 zł na dodatkową emeryturę.

 

Forma oszczędzania
Lokata bankowa 42,00%
Polisa ubezpieczeniowa na życie 33,00%
Fundusze inwestycyjne 33,00%
Konto oszczędnościowe w banku 30,00%
Nieruchomości, działki, grunty rolne 26,00%
IKE 22,00%
Konto osobiste w banku 21,00%
Rachunek maklerski, akcje firm 19,00%
Programy systematycznego oszczędzania 13,00%
Obligacje Skarbu Państwa 9,00%
Odkładanie pieniędzy w domu 7,00%
PTE 6,00%
Inne 3,00%

 

Dużo osób, które nie oszczędzają na emeryturę w dniu dzisiejszym ma świadomość, że powinny odkładać takie środki, jednak nie czynią żadnych kroków, by móc to zmienić.

Od stycznia 2012 roku ma wejść nowa forma oszczędzania na emeryturę – IKZE, która daje możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, czyli odroczenia zapłacenia podatku do czasu przejścia na emeryturę

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura dodatkowe oszczędzanie na emeryturę 3 filar iii filar trzeci filar IKE IKZE

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej