odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > ZUS przyznaje i odbiera emerytury

ZUS przyznaje i odbiera emerytury

Zmiany w decyzjach ZUS fot.: flickr.com
dodano 16 Września 2011


Zgodnie z przepisami ZUS może odebrać wcześniej przyznaną emeryturę. Według ustawy emerytalnej ZUS ma prawo zmiany swojej decyzji na podstawie dowodów, które nie dawały podstaw do przyznania świadczenia.

Po kilku latach od przyznania świadczenia emerytalnego ZUS może zmienić decyzję i odebrać emeryturę. Może to wystąpić m.in. w przypadku analizy dokumentów potwierdzających pracę w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze czy zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy. Możliwe jest wówczas, że zainteresowany traci takie świadczenie z dnia na dzień.

Prawo do takiej zmiany decyzji ZUS daje art. 114 ust. 1a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Na jego podstawie ZUS może z urzędu bądź na wniosek osoby zainteresowanej ponownie ustalić prawo do emerytury i renty oraz ich wysokość. Możliwe jest to wówczas, gdy po uprawomocnieniu się jego decyzji okaże się, że złożone dokumenty nie dawały podstaw do przyznania świadczenia.

Świadczeniobiorcy mają jednak w tym momencie utrudnione działania, ponieważ ZUS zazwyczaj nie informuje o wszczęciu takiego postępowania.

10 czerwca 2011 roku dzięki uchwale stwierdzono, że ZUS ma obowiązek informowania o rozpoczęciu takiego postępowania.

Zgodnie z art. 114 ust.1a ZUS może w każdej chwili zmienić wydaną przez siebie decyzję. Takie rozwiązanie wpływa niekorzystnie na ubezpieczonych, którym odebrano świadczenie, np. po kol;ku latach przyznawania, nie mają oni większej szansy na powrót na rynek pracy, a czas pobierania świadczenia nie wlicza się ani w lata składkowe ani nieskładkowe.

Przepisy niezgodne z Konstytucją

Zmiana decyzji ZUS wcześniej zatwierdzonej może być niezgodna z Konstytucją. Oznacza to, że zakład zmieniając swoje postanowienia wcześniej się pomylił.

Takie decyzje mogą być niezgodne z zasadami porządku prawnego, a co za tym idzie art. 114 ust. 1A może naruszać art. 2 konstytucji – zasadę zaufania obywateli do państwa, a także art. 67 ust. 1., który mówi o zabezpieczeniu społecznym obywatela w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę czy inwalidztwo, a także po osiągnięciu wieku emerytalnego.

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

prawo do emerytury emerytury emerytura

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej