odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Wydłużony wiek emerytalny rolników, sędziów i prokuratorów

Wydłużony wiek emerytalny rolników, sędziów i prokuratorów

Dłuższy wiek emerytalny rolników fot.: flickr.com
dodano 3 Stycznia 2012


Rząd przygotowuje wyliczenia oszczędności związane z wydłużaniem wieku emerytalnego. Będą one tym większe, jeśli wiek emerytalny rolników, sędziów i prokuratorów również zostanie wydłużony.

Według wyliczeń ZUS na podstawie danych z Ministerstwa Finansów w najbliższych latach wzrośnie bezrobocie oraz PKB. Już w 2014 roku oszczędności mają osiągnąć już 100 mln zł i w kolejnych latach będą się powiększać. W 2016 roku ma to już być 4,3 mld zł, w 2018 roku – 8 mld zł, a dwa lata później 13,3 mld zł.

Ministerstwo Pracy pracuje obecnie nad ograniczeniem przywilejów rolników, sędziów i prokuratorów, jeśli to nastąpi oszczędności będą jeszcze większe.

Wydłużony wiek emerytaly dla wszystkich grup społecznych

Wydłużanie i zrównanie powszechnego wieku emerytalnego do 67. roku życia kobiet i mężczyzn ma objąć również rolników. Mężczyźni będą musieli pracować do tego roku już od 2020, natomiast kobiety od 2040 roku.

Obecnie rolnik może przejść na emeryturę 5 lat wcześniej niż powszechnie obowiązujący wiek emerytalny – kobieta w wieku 55 lat, mężczyzna w wieku 60 lat, pod warunkiem jednak że już nie są rolnikami, np. w wyniku przepisania gospodarstwa na dziecko.

Przywilej wcześniejszego przechodzenia na emeryturę rolników zostanie zachowany do 2013 roku, jeśli spełnią oni podstawowe warunki, czyli będą miały odpowiedni staż oraz wiek. Gdy warunki te nie zostaną spełnione, rolnik nie będzie mógł skorzystać z przywileju w kolejnych latach, czyli przejdzie na emeryturę w wieku 67 lat.

Na podobnych warunkach prawo do emerytury będzie nadawane sędziom i prokuratorom. Zarówno sędziowie jak i prokuratorzy na swój wniosek mogą pracować nawet do 70. roku życia, niepewność co do wieku przechodzenia na emeryturę pojawia się u rolników, którzy mogą nie być zdolni do pracy na roli w wieku 67. lat.

Prace nad projektem mają potrwać ok. miesiąca. Podwyższanie wieku emerytalnego ma objąć wszystkie grupy społeczeństwa, dlatego przychylny tym posunięciom jest również PSL.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wyrównany i zrównany wiek emerytalny wydłużony wiek emerytalny wiek emerytalny sędziów i prokuratorów wiek emerytalny rolników wiek emerytalny

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej