odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Wcześniejsza emerytura dla matek?

Wcześniejsza emerytura dla matek?

Matki wcześniej przejdą na emeryturę - propozycja PSL fot.: flickr.com
dodano 24 Listopada 2011


Premier Donald Tusk zapowiedział zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. PSL chce jednak, by matki przechodziły na emeryturę szybciej, odpowiednio do ilości posiadanych dzieci.

Wydłużenie wieku emerytalnego jest konieczne, premier zaproponował przechodzenie na emeryturę w wieku 67. dla wszystkich. Obecnie kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60, mężczyźni w wieku 65 lat.

Od 2013 roku wiek emerytalny ma być stopniowo wydłużany i zrównany dla obu płci, dla mężczyzn ten okres zakończy się wcześniej – w 2020 roku, dla kobiet natomiast w roku 2040. Co roku wiek emerytalny wzrośnie o 3 miesiące.

Wcześniejsza emerytura zależna od ilości dzieci

Na propozycję premiera PSL zgodzi się jednak pod pewnym warunkiem, otóż według nich matki powinny przechodzić na emeryturę znacznie wcześniej. Matka jednego dziecka mogłaby przejść na emeryturę trzy lata wcześniej niż ustawowy wiek emerytalny, czyli mając 64 lata. Wiek emerytalny skracałby się przy każdym następnym dziecku, jednak te różnice byłby już mniejsze.

Podobne rozwiązania obowiązują w tym momencie w Niemczech, we Francji, Belgii, w Luksemburgu, w Czechach czy na Słowacji. Matki na Węgrzech nie przejdą wcześniej na emeryturę, ale mogą liczyć na wyższe świadczenie emerytalne.

Należy pamiętać, że wcześniejsze przejście na emeryturę przyczynia się do jej zmniejszenia zarówno ze względu na dłuższe przerwy w pracy, jak i krótszy czas pracy.

Wydłużenie wieku emerytalnego ma przyczynić się głównie do zwiększenia świadczenia. W przypadku Niemców wiek emerytalny wynosi 67 lat, jednak mają oni możliwość przejścia na emeryturę wcześniej, wówczas muszą się liczyć z tym, że ich świadczenia będą niższe.

Czytaj o wydłużonym wieku emerytalnym >>

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wydłużony wiek emerytalny wcześniejsza emerytura dla matek wcześniejsza emerytura wiek emerytalny dla matek wiek emerytalny

Komentarze:

  • 28/11/2011 przez gosc (opinia)

    A jak matka ma 10sztuk dzieci to o 30 lat wczesniej odejdzie na emeryture.Sa takie rodziny.

  • 08/12/2011 przez gosc (jaś)

    A co z tymi co rozpoczęli pracę w wieku 17 lat ? Czy muszą tyrać fizycznie 50 lat ? Niektórym wystarcza 15 lat, by otrzymać emeryturę. Mnie niestety grozi 50 lat pracy fizycznej, po której będę wrakiem człowieka, a nie emerytem.

  • 05/03/2012 przez gosc (............)

    Jestem za uchwaleniem tej ustawy nie dla tego że mam dzieci ale być może dzięki temu więcej rodzin o nich pomyśli i będzie więcej urodzeń

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej