odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Waloryzacja kwotowa emerytur w Trybunale Konstytucyjnym dopiero w czerwcu

Waloryzacja kwotowa emerytur w Trybunale Konstytucyjnym dopiero w czerwcu

dodano 25 Kwietnia 2012


Waloryzacja kwotowa emerytur nie łamie konstytucji, uznał Sejm, jednak sprawa ma trafić jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego, który zajmie się nią najprawdopodobniej w czerwcu. Rozprawa ma klauzulę pilności. To odpowiedź na skargi złożone do trybunału przez prezydenta i rzecznika praw obywatelskich.

Waloryzacja kwotowa

Zgodnie z decyzją Sejmu, waloryzacja kwotowa nie jest niezgodna z konstytucją, jak mówi poseł Po Borys Budka - Konstytucja nie nakazuje stosować wyłącznie waloryzacji procentowej. Ponadto zaznaczył, że wcześniej parlament uchwalał zmiany w waloryzacji przy obowiązywaniu poprzedniej oraz obecnej konstytucji. Z tego wynika, że możliwe jest przyjęcie zmian w waloryzacji tylko na pewien czas.

Sejm uzasadnia swoją decyzję tym, że przy uchwalaniu waloryzacji kwotowej wziął pod uwagę m.in. przesłanki do zachowania stabilności finansów publicznych .

Według prezydenta i RPO waloryzacja kwotowa jest niesprawiedliwa dla osób, którym podniesiono emerytury o większą sumę niż gdyby podwyżkę liczono wg wskaźnika procentowego 4,8% oraz dla tych, którzy tracą na tej waloryzacji.

Jak uważa Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego – przepisy o waloryzacji kwotowej naruszają prawa nabyte osób pobierających teraz wyższe świadczenia. Uznał również, że gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał waloryzację kwotową za zgodną z konstytucją, a następnie wrócił do waloryzacji procentowej, oznaczałoby to, że ustawa łamie przyjęty w Polsce system.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

waloryzacja emerytur 2012 waloryzacja rent i emerytur 2012 waloryzacja emerytur waloryzacja kwotowa

Komentarze:

  • 09/05/2012 przez gosc (beata)

    Podwyżka kwotowa jest bardziej sprawiedliwa, ponieważ emerytury wypracowane emeryci już otrzymują, a waloryzacja ma zrekompensować podwyżki cen, które dotyczą wszystkich w takim samym stopniu. I ten konstytucjonista broni chyba tylko swoich interesów, żeby dostawać więcej i nie martwi się o 60% społeczeństwa, która żyje w biedzie i waloryzacja nawet nic im nie daje. Bo dla kogoś kto ma dużo to ta waloryzacja niekiedy jest dla niego kieszonkowym, a dla emeryta który ma najniższą emeryturę to jest bardzo duża pomoc. I właśnie ta waloryzacja procentowa była niekonstytucyjna, bo bogaci bardziej się bogacili a biedni i tak dostawali najmniej.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej