odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Reforma emerytalna a dług publiczny w Polsce.

Reforma emerytalna a dług publiczny w Polsce.

Reforma emerytalna obniży dług publiczny? fot.: flickr.com
dodano 2 Marca 2011


Komisja Europejska nie zmieni sposobu naliczania polskiego długu i deficytu, nawet jeśli do OFE, w skutek reformy emerytalnej, przekazywano by nie gotówkę lecz tzw. obligacje emerytalne.

Polska może jednak ubiegać się o lepsze traktowanie ze strony Komisji Europejskiej z uwagi na to, że przeprowadza reformę systemu emerytalnego, a w związku z tym ujawnia dług, którego inne kraje nie podają. Mowa tu o ocenie Polski w ramach tzw. procedury nadmiernego deficytu, którą wszczyna się w momencie przekroczenia deficytu o wartości 3% PKB.

Polska zwróciła tym uwagę również na inne kraje, które zamierzają przeprowadzić reformę emerytalną i chciałyby liczyć na ulgi z tytułu kosztów przekazywanych do funduszy emerytalnych oceniając swoją sytuację budżetową.

W 2010 roku Polska wraz z dziewięcioma krajami wystosowała list, w którym zaapelowano o rozwiązanie problemu powiększania się deficytu budżetowego przez transfery do OFE. Celem wezwania było to, aby kraje przeprowadzające reformę emerytalną nie miały gorszej sytuacji niż te, które reformy nie przeprowadzały. Koszty transferów do OFE w Polsce liczone są na ok. 1,8% PKB.

Dzięki temu wnioskowi zapewniono, że koszty spowodowane reformami emerytalnymi nie będą brane pod uwagę w ocenie sytuacji budżetowej kraju. Ponadto kraje posiadające mniej niż 60% PKB długu publicznego, mogą liczyć na wyższy limit dyscyplinujący finanse publiczne przekraczający 3% PKB.

Zdaniem Komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, Bruksela powinna brać pod uwagę koszty reform emerytalnych, które mogą również pogorszyć statystykę budżetową wielu krajów oraz to, by z uwagi na różne koszty ich przeprowadzania w poszczególnych krajach były określane indywidualnie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej