odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Problemy z wcześniejszą emeryturą nauczycieli

Problemy z wcześniejszą emeryturą nauczycieli

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli fot.: flickr.com
dodano 10 Czerwca 2011


Nauczyciele, którzy podupadną na zdrowiu w czasie trwania roku szkolnego, a dostaną orzeczenie o niezdolności do dalszej pracy nie przejdą na wcześniejszą emeryturę.

Postanowieniem Sądu Najwyższego zajmującego się sprawą podkarpackiego pedagoga wynika, że nauczyciele, którzy zostali uznani za niezdolnych do pracy nie mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to nauczycieli, którzy do końca 2008 roku nabyli uprawnienia do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, zgodnie z art.88 Karty Nauczyciela.

Nauczyciele, którzy przed reformą przepisów emerytalnych mieli już 30-letni staż pracy, w tym 20 lat przy tablicy, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę również po 1 stycznia 2009 roku, pod warunkiem jednak, że zwolnią się z pracy.

W przypadku rozpatrywanym przez Sąd Najwyższy, pedagog został uznany za niezdolnego do pracy pobierał wcześniejszą emeryturę. Zrezygnował on z pracy dopiero po dwóch latach i wówczas wystąpił o przyznanie mu świadczenia z ZUS. Emerytura nie została mu przyznana ponieważ mimo tego, że miał wymagany staż pracy sam z niej nie zrezygnował, lecz został zwolniony ze względu na zły stan zdrowia.

Podsumowanie

Nauczyciel, który straci zdrowie w trakcie roku szkolnego powinien dotrwać do zakończenia roku szkolnego, bądź rozwiązać stosunek pracy ze szkołą za porozumieniem stron, w przeciwnym razie nie otrzyma wcześniejszej emerytury.

Źródło: rp.pl (09.06.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wcześniejsze emrytury wcześniejsza emerytura emerytury nauczycieli

Komentarze:

  • 05/06/2012 przez bianka

    Na forum założyłam wątek EMERYTURA A PRAWA NABYTE dla nas, nauczycieli. Piszcie jakie macie propozycje, by ochronić prawo do wcześniejszej emerytury, której zostaliśmy "w obliczu prawa" pozbawieni! Nie pozwólmy się!

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej