odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Pracodawca musi prowadzić wykaz stanowisk uprawniających do emerytury pomostowej

Pracodawca musi prowadzić wykaz stanowisk uprawniających do emerytury pomostowej

Pracodawca musi prowadzić wykaz stanowisk prac szczególnych. fot.: flickr.com
dodano 3 Marca 2011


Jeszcze tylko do końca marca pracodawca zatrudniający osoby wykonujące prace uprawniające do emerytury pomostowej, ma czas do przekazania informacji o pracownikach do ZUS, za których płaci składkę na FEP.

Pracodawca, który zatrudnia osoby wykonujące prace uprawniające je do uzyskania emerytury pomostowej, ma obowiązek prowadzenia wykazu stanowisk, na których wykonywane są prace o szczególnym charakterze lub w warunkach szczególnych. Ponadto powinien prowadzić rejestr pracowników, za których płaci składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, który przesyła do ZUS.

Na podstawie takich list ZUS stworzy centralny rejestr stanowisk pracy. Wykaz pracowników jest podstawą do corocznego przekazania ZUS zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zgłoszenia są podstawą do wpisu zatrudnionego do centralnego rejestru pracowników, którzy wykonują taką pracę.

Pracodawcy nie powinni czekać na ostatnią chwilę z na przygotowane takiego zestawienia. Raport nie może posiadać błędów, ponieważ osoby posiadające niepoprawne informacje mogą mieć później problemy z uzyskaniem emerytury pomostowej.

Co pracodawca musi przygotować?

Firma musi dokładnie zweryfikować dane, kody w imiennych raportach i kwoty składek osób wykonujących prace o szczególnym charakterze lub w warunkach szczególnych. Powinno się pamiętać o wszystkich składkach, uwzględnieniu również tych, kiedy pracownik był na bezpłatnym urlopie lub chorował.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 20/02/2012 przez gosc (Magda)

    Mam 42 lata i 26 lat pracy.Od 2 lat pracuje w DPS dla Intelektualnie Upośledzonych Kobiet.Lubię swoją pracę i nie zamierzam jej zmieniać.Mam satysfakcję z tego,że pomagam innym ludziom.Idąc do tej pracy,nie myślałam o żadnych prawach do wcześniejszej emerytury,ale skoro mnie to dotyczy,to interesuje się tym.Jest to bardzo ciężka praca .Czasami po dwunastogodzinnym dyżurze,w tych warunkach i z takimi ludżmi,człowiek nie ma już ochoty na nic.Doczytałam się,że na dzień dzisiejszy nie spełniam jedynego warunku do wcześniejszej emerytury,ponieważ nie zaczęłam pracować przed 1 stycznia 1999r.Przepraszam bardzo,ale czy osoby,które zaczęły pracować po tym dniu, mają lepsze warunki?Mój mąż,który pracuje w Zakładzie Karnym ponad 20 lat,powiedział mi niedawno,że ja mam cięższą pracę,niż on sam.Widać,że osoby,które ustalają te wszystkie przepisy,nie mają "zielonego pojęcia" jak wygląda praca z osobami upośledzonymi.Nie wyobrażam sobie, opiekunki pracującej na oddziale do wieku 67 lat.Jest to praktycznie niemożliwe.Zapraszam wszystkich ustawodawców, na tydzień pokazowy do takich domów,żeby zobaczyli,jak wygląda ta praca. Napewno zmienią zdanie!Mam przykład kilku koleżanek,które odchodziły na emeryturę,jeszcze przed ukończeniem 60 roku życia i przepracowały w tym zawodzie około 20 lat. Widziałam,ile ta praca je kosztowała.Uważam,że każdy zawód powinien być zweryfikowany,co do praw do wcześniejszej emerytury.Życzę więcej rozsądku,przy podejmowaniu tak ważnych decyzji.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej