odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Powszechne minimalne emerytury w Polsce?

Powszechne minimalne emerytury w Polsce?

Powszechna minimalna emerytura fot.:flickr.com
dodano 13 Czerwca 2011


Powszechna emerytura minimalna może być jedynym wyjściem przed zagrożeniem ubóstwem emerytów.

Systematyczne zmniejszanie się wysokości emerytur do relacji wynagrodzeń spowoduje zanikanie idei obecnego systemu emerytalnego może doprowadzić do ubożenia emerytów. Problemy mogą mieć zwłaszcza kobiety, które mają zbyt niskie wynagrodzenia lub nie ze swojej winy nie będą miały wymaganych okresów składkowych. W związku z tym, Prezydent rozpoczął debatę publiczną w sprawie emerytur: Jak zapewnić godziwe emerytury przyszłość?


Proponowane rozwiązania poprawy wysokości emerytur

Rząd rozmyśla nad zmianą sposobu waloryzacji emerytur minimalnych. Możliwe jest wprowadzenie powszechnej emerytury minimalnej, na postawie badań dochodów dla osób w starszym wieku, zamiast tzw. osłony socjalnej na starość. Obecnie zdecydowana większość starszych Polaków pobiera już jakieś świadczenie: rentę, emeryturę, zasiłek stały z pomocy społecznej bądź też emeryturę lub rentę z KRUS.

Wzorem takiego rozwiązania byliby Chilijczycy, którzy po wprowadzeniu systemu emerytalnego zauważyli po 20 latach ubóstwo emerytów.

Konieczne jest rozważenie opłacania składek za okresy usprawiedliwione w pracy (choroba lub okres pobierania renty inwalidzkiej), które aktualnie nie są płacone. A przecież im niższy kapitał składkowy tym niższa emerytura. Trzeba również likwidować bariery zatrudnienia dla młodych, którzy dopiero co wchodzą na rynek pracy oraz dla starszych, zwłaszcza kobiet, które często nie mają szansy na ponowne zatrudnienie. Coraz częściej rozważa się także zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

źródło: wyborcza.pl

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emerytalny w Polsce wysokość emerytury powszechna minimalna emerytura minimalna emerytura emerytury

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej