odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Powiększy się różnica między emeryturami mundurowymi a powszechnymi?

Powiększy się różnica między emeryturami mundurowymi a powszechnymi?

Dysproporcje między emeryturami poszechnymi a mundurowymi fot..: flickr.com
dodano 5 Kwietnia 2012


Wydłużenie powszechnego wieku emerytalnego skłania do podjęcia bardziej radykalnych decyzji, jeśli chodzi o zmiany w emeryturach mundurowych.  W przeciwnym razie jeszcze bardziej pogłębią się dysproporcje pomiędzy wysokością świadczeń.

Wysokość świadczeń emerytalnych

Obecnie można zauważyć znaczne różnice pomiędzy świadczeniami służb mundurowych, a niskimi powszechnymi emeryturami, które w dalszym okresie będą się jeszcze bardziej pogłębiać.

Wysokość przeciętnej emerytury mundurowej wynosi aktualnie 3 131 zł, czyli o 74% więcej niż emerytury z powszechnego systemu emerytalnego wynoszącej – 1 800 zł. Jeśli nie podejmie się żadnych kroków, różnice pomiędzy świadczeniami mogą być jeszcze większe.

Wiek emerytalny

Reforma emerytur mundurowych nie została jeszcze do końca przeprowadzona, określono jej założenia, jednak nadal nie zapadły kluczowe decyzje odnośnie jej uchwalenia. Wstępnie mundurowi będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat po 25 latach służby.

W powszechnym systemie emerytalnym na tzw. częściowe emerytury będą mogły przejść kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, poda warunkiem jednak, że ich staż składkowy będzie wynosił odpowiednio 35 i 40 lat.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Istotną różnicą między reformą systemu emerytur mundurowych, a powszechnego jest to, że w pierwszym przypadku zmiany będą dotyczyć tylko nowo wstępujących do służby, w drugim przypadku również obecnie pracujących. Oznacza to, że nowe zasady emerytur mundurowych będą prawdopodobnie dotyczyć funkcjonariuszy, którzy przejdą na emeryturę w 2038 roku, po tym czasie będzie można zauważyć wysokie różnice pomiędzy przyznawanymi świadczeniami dla mundurowych i cywilów.

Wysokość stopy zastąpienia

Kolejną różnicą w tych dwóch systemach emerytalnych jest wysokość stopy zastąpienia. Wysokość powszechnej emerytury może wynieść niespełna 30% pensji (praca do 67 roku życia), w przypadku emerytur mundurowych świadczenie może równać się nawet 75% wysokości pensji z ostatnich trzech lat.

Jakie nowe rozwiązania w emeryturach mundurowych są proponowane?

Ekonomiści są za tym, żeby emerytury mundurowe zostały włączone do powszechnego systemu emerytalnego, natomiast Ministerstwo Finansów jest za tym, by zaostrzyć warunki przyznawania świadczeń dla funkcjonariuszy. Mowa tu m.in. o sposobie wyliczania podstawy emerytury, wielkości stopy zastąpienia oraz wliczaniu urlopu wychowawczego do okresu służby.

Czytaj też:

Emerytury mundurowe po 25 latach pracy – propozycja związkowców >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wysokość emerytury zmiany w systemie emerytalnym powszechny system emrytalny reforma emerytalna reforma emerytur mudnurowych wiek emerytalny

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej