odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Posiedzenie Komisji Trójstronnej w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego

Posiedzenie Komisji Trójstronnej w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego

Posiedzenie Komisji Trójstronnej w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego w Polsce fot.: flickr.com
dodano 22 Marca 2012


22 marca mają zapaść decyzje odnośnie zrównania i wydłużenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. W debacie ma wziąć udział premier, związkowcy i pracodawcy.

Komisja Trójstronna ma zapoznać się z ze stanowiskiem zespołu ds. ubezpieczeń społecznych, który zajmował się projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS przygotowanym przez resort pracy.

Pracodawcy są za podniesieniem wieku emerytalnego, natomiast są przeciwko zmianom. Dodatkowo według pracodawców rząd powinien podjąć działania mające na celu poprawienie polityki prorodzinnej, zdrowotnej, ubezpieczeń społecznych czy rynku pracy. Opinie pracodawców i pracowników dotyczące reformy emerytalnej w przeważającej części są zbieżne.

Według związkowców w zamian za podniesienie wieku emerytalnego rząd powinien przeprowadzić szereg zmian, które mają dotyczyć m.in. polityki rynku pracy oraz wynagrodzeń, polityki rodzinnej, narodowej strategii demograficznej, polityki prozdrowotnej czy systemu ubezpieczeń społecznych.

Aprobaty na podniesienie wieku emerytalnego nie ma wśród partnerów Komisji Trójstronnej i pośród koalicji PO – PSL.

Propozycja ludowców odnośnie reformy emerytalnej

Według ludowców wiek emerytalny powinien zostać wydłużony o 2 lata do 2020 roku, wówczas kobiety przechodziłyby na świadczenie emerytalne w wieku 62 lat, natomiast mężczyźni – 67 lat, dodatkowo chcą wprowadzić emerytury cząstkowe i dopłaty do kapitału emerytalnego matek.

Emerytury cząstkowe mają polegać na tym, że kobiety po 63. rokiem życia mogły korzystać z wcześniejszej emerytury w momencie, gdy nie mogą podjąć pracy z powodów fizycznych czy psychofizycznych w pełnym wymiarze godzin.

W zeszłym tygodni zakończyły się konsultacje społeczne i międzyresortowe, według ich postanowień od 2013 roku co cztery miesiące wiek emerytalny ma być podwyższany o kolejny miesiąc, co roku wzrastałby zatem o 3 miesiące. Stopniowe podnoszenie momentu przejścia na emeryturę zakończyłoby się dla mężczyzn w 2020 roku, natomiast dla kobiet w 2040 roku.

Wyraź swoją opinię na forum >>


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

reforma emerytalna wydłużanie wieku emerytalnego wiek emerytalny w Polsce wiek emerytalny

Komentarze:

  • 23/03/2012 przez gosc (jaś)

    Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy, bo jedni pracują 15 lat, inni 50 lub więcej lat. Proste. (Pracuję od 17-go roku życia mam 43 lata pracy i nie mam zamiaru tyrać 50 lat)

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej