odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Ponowne przeliczenie emerytury

Ponowne przeliczenie emerytury

Kto i kiedy może ponownie przeliczyć emeryturę? fot.: flickr.com
dodano 8 Maja 2012


Pracownicy mający prawo do emerytury, którzy zdecydują się na łączenie pracy z pobieraniem świadczenia z ZUS, muszą rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Nie ma przy tym znaczenia na jak długo zwolni się taka osoba. Ważne jest bowiem jedynie dostarczenie do ZUS dokumentu potwierdzającego ustanie stosunku pracy.

W tym przypadku ubezpieczony musi złożyć świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające zakończenie aktywności zawodowej w konkretnej firmie. Jeśli zostanie ponownie zatrudniony musi być zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zdaniem pracodawców RP powstaje tu jednak luka prawna, bo emeryci mogą zacząć się zwalniać nawet na 1 dzień by mieć możliwość ponownego przeliczenia emerytury.

Zwalniać z pracy natomiast nie musiały się osoby decydujące się na dalszą pracę bez łączenia tego z pobieraniem emerytury, bo ZUS od 1.10.2011 z urzędu zawiesił im wypłatę świadczenia. Po przepracowaniu 18 miesięcy osoby te będą mogły mieć ponownie ustaloną wysokość emerytury, pod warunkiem że w tym czasie nie będą jednak pobierały świadczenia z ZUS. Dodatkowo wniosek o ponowne ustalenie emerytury będzie można złożyć dopiero po zwolnieniu się z pracy.

Czytaj też:

Emerytura a praca >>

Przy ponownym ustaleniu wysokości emerytury będzie stosowana nowa kwota bazowa obowiązująca w dniu złożenia wniosku. Będzie ona miała zastosowanie zarówno do obliczenia tzw. części socjalnej, jak i podstawy wymiaru emerytury.

Kto może ponownie przeliczyć wysokość emerytury?

Wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury mogą także złożyć osoby, które otrzymują emeryturę według nowych zasad. W takiej sytuacji ZUS, ustalając nowe świadczenie, uwzględni kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego. Doliczy także wszystkie składki emerytalne wpłacone do końca miesiąca poprzedzającego ten, w którym zgłoszony został wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury.

Od tak obliczonego kapitału emerytalnego odjęte będą jednak świadczenia wypłacone zainteresowanemu w czasie łączenia pracy z pobieraniem emerytury (czyli od 8 stycznia 2009 r. do końca września 2011 r.).

Przy ustalaniu kwoty nowej emerytury ZUS uwzględni wiek emeryta w dniu zgłoszenia wniosku. Wysokość świadczenia będzie więc zależeć od wyrażonego w miesiącach średniego dalszego trwania życia.

Z możliwości przeliczenia emerytury po 18 miesiącach mogą także skorzystać kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r., które nabyły prawo do emerytury wg zarówno starych jak i nowych zasad, nie mając obowiązku zwolnienia się z pracy.

Osoby te będą miały ponownie ustaloną emeryturę według tej samej proporcji, jaką stosowano w dniu nabywania uprawnień emerytalnych. Na przykład w 2009 roku według starych zasad było obliczane 80% świadczenia, a 20% według nowych zasad. W 2010 r. proporcja ta już wyniosła 70/30.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura przeliczenie emerytury rynek pracy świadczenie emerytalne zus GUS bezrobocie

Komentarze:

  • 11/02/2013 przez gosc (Zaleska)

    W 2006r przeszłam na wcześniejszą emeryture prowadze jednoosobową firm opłacam podatek zdrowotny w 2013r ukończe 60 lat czy będe miała przeliczoną emeryture.Keta

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej