odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Ponowne przeliczanie nowej emerytury

Ponowne przeliczanie nowej emerytury

Ponowne przeliczanie emrytury fot.: flickr.com
dodano 16 Grudnia 2011


Pierwszy wniosek po przyznaniu emerytury można złożyć po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym została przyznana emerytura.

Nowa emerytura przyznawana jest od stycznia 2009 roku, którą oblicza się przez wyliczenie tzw. średniego dalszego trwania życia do wieku, w którym wnioskodawca przechodzi na emeryturę.

Podstawą obliczenia emerytury jest wysokość kapitału początkowego wraz ze składkami na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji zewidencjonowanych na koncie wnioskodawcy w ZUS.

Praca na emeryturze

Osoby, które pobierają świadczenie emerytalne (osiągnęły wiek emerytalny) mogą jednocześnie pracować bez ograniczeń i dorabiać do emerytury. Jeśli wiek emerytalny nie został osiągnięty, a mają obowiązek płacenia ubezpieczeń społecznych, wówczas ich dochód nie może przekroczyć limitów zarobkowych. 70 % przeciętnego wynagrodzenia odpowiednio zmniejsza emeryturę, natomiast 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zawiesza świadczenie emerytalne.

Dodatkowa praca na emeryturze (zgodnie z art. 108 ustawy z 17 grudnia 1998r. O emeryturach i rentach z FUS) uprawnia ubezpieczonego do ubiegania się o przeliczenie świadczenia.

Nowe składki emerytalne

Ponowne przeliczenie emerytury to nic innego jak doliczenie odpowiednio wyliczonej kwoty do bieżącej wysokości emerytury.

Polega to na ustaleniu kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego od miesiąca, w którym została podjęta wypłata świadczenia emerytalnego do miesiąca zgłoszenia wniosku o ponowne przeliczenie.

Wyliczona kwota dzielona jest przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla emeryta i doliczana jest do wysokości wypłacanego to tej pory świadczenia.

Przeliczanie emerytury w celu uwzględnienia nowych składek emerytalnych musi być złożone przez osobę uprawnioną zgłoszoną w jednostce ZUS, której wypłacane jest świadczenie. Wniosek może być rozpatrzony tylko wtedy, gdy ubezpieczony wystąpi z nim nie wcześniej niż po minięciu roku kalendarzowego (nie koniecznie 12 miesięcy).

Wyjątek! - Emeryci, którzy nie podlegają już ubezpieczeniu emerytalnemu mogą złożyć ten wniosek wcześniej. W innym wypadku każdy kolejny wniosek powinien być składany po zakończeniu roku kalendarzowego.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ponowne wyliczanie emerytury przeliczanie emerytury wysokość emerytury emerytura

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej