odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Ponad połowa Polaków chce skorzystać z wcześniejszych emerytur częściowych

Ponad połowa Polaków chce skorzystać z wcześniejszych emerytur częściowych

Polacy będą przechodzić na emerytury częściowe fot.: flickr.com
dodano 30 Kwietnia 2012


52% badanych chce skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę częściową, mimo iż ich wysokość ma być niższa i zmniejszać wysokość powszechnej emerytury – wynika z badania TNS przeprowadzonego dla Forum w TVP Info.

Pracować do 67. roku życia, czyli osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, chce 37% ankietowanych, natomiast 11% badanych nie miało zdania w tej sprawie. Wielu Polaków uważa, że nie będzie w stanie pracować w tak późnym wieku, dlatego chcą wcześniej przejść na emeryturę, by w razie możliwości móc na niej dorabiać.

Do wcześniejszego przejścia na emeryturę przyczyniają się również niskie wynagrodzenia, śmieciowe umowy i kiepska atmosfera w pracy, które powodują, że Polacy nie mogą się doczekać stabilnego, ale nie wysokiego świadczenia emerytalnego.

Reforma systemu emerytalnego - podwyższanie wieku emerytalnego

Emerytury częściowe to jedna z propozycji zmian w polskim systemie emerytalnym, która ma złagodzić wydłużanie powszechnego wieku emerytalnego do 67. roku życia. Na wcześniejszą emeryturę będą mogły przejść kobiety po osiągnięciu 62 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat, pod warunkiem jednak, że będą mieli staż ubezpieczeniowy wynoszący odpowiednio 35 i 40 lat dla kobiet i mężczyzn. Staż ubezpieczeniowy to okresy składkowe  i nieskładkowe, do tych drugich będzie można zaliczyć m.in. czas studiów wyższych, pobieranie zasiłku przedemerytalnego, pobieranie renty chorobowej czy pobieranie zasiłków dla bezrobotnych.

Emerytury częściowe wyniosą ok. 50% powszechnej emerytury, jednak nawet w przypadku waloryzacji emerytury częściowej, wysokość świadczenia nie byłaby wyższa niż najniższa emerytura.

Dodatkowo korzystanie z emerytury częściowej obniży wysokość emerytury  pobieranej po 67. roku życia. Zgodnie z wyliczeniami kobiety, które będą pobierać emeryturę częściową dostaną świadczenie zasadnicze mniejsze o 1,7 – 16,4%,  natomiast, te które dodatkowo będą w tym czasie pracować – 1,6 – 9,36%. Jeśli chodzi o mężczyzn ich świadczenie będzie niższe odpowiednio o 1,9% - 12% oraz 1,2 – 8%.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura emerytura częściowa wcześniejsza emerytura wcześniejsze emerytury wiek emerytalny

Komentarze:

  • 16/04/2013 przez gosc (ja)

    Ten kto to wymyślił bierze 34 tyś emerytury na miesiąc a ludzie się cieszą że dostaną 400 zł "zabij nie pojmę"

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej