odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Polscy emeryci na gorszych warunkach

Polscy emeryci na gorszych warunkach

Emerytura w Europie Zachodniej jest znanie wyższa fot.: flickr.com
dodano 28 Marca 2011


Emeryci w Polsce żyją za połowę średniej krajowej, mają też mniejsze oszczędności niż osoby starsze z Europy Zachodniej, ponadto znacznie mniej osób pracuje powyżej 65 roku.

Zmiany w systemie emerytalnym mają przynieść nawet o kilkanaście procent niższe emerytury niż te otrzymywane w ramach obecnych ustaleń. Sytuacja polskich emerytów jeszcze się pogorszy.

Według raportu OECD średnia wartość polskiej emerytury wynosi 56% średniego wynagrodzenia.

Gdzie najlepiej na emeryturę?

Zmiany w systemie emerytalnym najmniej odczuwają emeryci ze Skandynawii. Ich standard życia znacząco się nie pogorszy, nawet jeśli nie mają dodatkowych oszczędności. Emerytura w Szwecji to ponad 64% średniego wynagrodzenia, w Danii jest to aż 80%, a w Islandii emeryt może liczyc na więcej niż średnia krajowa.

W krajach, gdzie społeczeństwo praktycznie samo musi zadbać o swoja emeryturę, obowiązkowy jest tylko pierwszy filar, średnia emerytur wynosi ok. 30% przeciętnego wynagrodzenia. W Wielkiej Brytanii państwo dokłada do systemu emerytalnego najmniej w Europie, jedynie 5,4% PKB, we Francji powyżej 12%, a we Włoszech 14%. Ta wysokość uzależniona jest m.in. od wieku przechodzenia na emeryturę i ilości obywateli w wieku emerytalnym. Dlatego w związku z niskim przyrostem naturalnym, większość państw europejskich planuje podnieść wiek emerytalny. W Polsce ma być to prawdopodobnie zrównanie wieku mężczyzn i kobiet do 65 lat.

Wyższy wiek emerytalny planują wprowadzić w 2018 roku Francuzi – 62 lata. Podobnie jak w Polsce, na emeryturę mają przechodzić Austriacy, a Duńczycy mają podnieść wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat.

emerytura a pensja

 


 

Źródło: Money.pl na podstawie danych OECD. *Procent, jaki stanowi średnia emerytura w porównaniu do średniej pensji.

Problem Polaków jest jednak większy, bo tylko nieliczni decydują się na pracę po przekroczeniu wieku emerytalnego. W Szwecji pracuje jedna trzecia emerytów, natomiast w Niemczech ponad 32%, Polska jest na szarym końcu z wynikiem mniejszym niż jedna piąta obywateli.

Większa (dłuższa) pracowitość oraz samodzielność w odkładaniu pieniędzy powodują, że emeryci z Zachodu są znacznie zamożniejsi od Polaków. Statystycznie Polak odkłada na emeryturę 300 tys. zł., Niemiec pięć, a Holender dziewięć razy więcej.

 

źródło: money.pl

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej