odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Polacy przeciw zmianom w systemie emerytalnym

Polacy przeciw zmianom w systemie emerytalnym

Polacy nie chcą reform emerytalnych fot.: flickr.com
dodano 8 Czerwca 2012


Społeczeństwo polskie nie zgadza się ze zmianami w systemie emerytalnym. Wyraz temu dali niektórzy mieszkańcy Warszawy. Jak mówią, z decyzją o zmianach jeszcze by się wstrzymali z uwagi na i tak już niski poziom życia. Twierdzą też, iż nie jest możliwe, by 67 – letnia kobieta była sprawną pracownicą, zwłaszcza w bardziej wymagających zawodach.

Zdaniem pytanych 50 procentowa emerytura częściowa to zdecydowanie za mało, gdyż kwota ta nie pokryje kosztów życia. Ale jeżeli mi zdrowie nie pozwoli dłużej pracować to nie będę miała wyboru – dodają.

Sytuacja ta ma swoje odzwierciedlenie w badaniach CBOS. Ze styczniowego badania ośrodka wynika, że zdecydowana większość Polaków jest przeciwna wydłużaniu wieku emerytalnego co obrazuje poniższa tabela.

 

Tabela 1. Stosunek do wydłużania wieku emerytalnego

Stosunek do zmian

Dla kobiet

Dla mężczyzn

Zdecydowanie popieram

3%

4%

Raczej popieram

5%

11%

Raczej przeciw

16%

20%

Zdecydowanie przeciw

75%

64%

Trudno powiedzieć

1%

1%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych CBOS

 

Z badań instytucji wynika też, że społeczeństwo polskie skłonne było, mimo wszystko, poprzeć zmiany przy wprowadzeniu proponowanych przez PSL rozwiązań uwzględniających rolę kobiety w rodzinie. „Ponad połowa przeciwników podniesienia wieku emerytalnego kobiet (58%) skłonna byłaby poprzeć to rozwiązanie, jeśli kobiety, które wychowywały dzieci, mogłyby wcześniej przechodzić na emeryturę. Niemal tyle samo (54%) zgodziłoby się na podwyższenie wieku emerytalnego kobiet, jeśli te, które wychowywały dzieci, miałyby dodatek do emerytury.”

Przeciwni jesteśmy natomiast zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Aż 80% pytanych uważa, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę wcześniej niż mężczyźni. Wśród tych osób nadal jednak obecny jest stereotyp zajmowania się domem przez kobiety. Ten powód wcześniejszych emerytur kobiet wymieniło aż 78% spośród przeciwników zrównania wieku emerytalnego według płci. Pełne zestawienie tych opinii prezentuje poniższa tabela.

 

Tabela 2. Powody, ze względu na które kobiety powinny przechodzić na emeryturę wcześniej niż mężczyźni

Powód

Odsetek

Obciążenie kobiet również obowiązkami domowymi

78%

Bycie przez nie potrzebnym rodzinie

53%

Słabość fizyczna kobiet w porównaniu z mężczyznami

40%

Słabiej płatne równorzędne stanowiska kobiet

9%

Przyzwyczajenie

3%

Przywiązywanie przez kobiety mniejszej niż mężczyźni wagi do pracy zawodowej

3%

Inne

1%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych CBOS

 

Tu ankietowani mogli wskazać więcej niż jeden powód. Polacy chcą też wypowiedzieć się na ten temat w ogólnopolskim referendum.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura kobiet wydłużanie wieku emerytalnego wiek emerytalny system emerytalny

Komentarze:

  • 06/07/2012 przez gosc (donna 61)

    Cos sie komus pomylilo,brak miejsc pracy ,mlodzi zmuszeni wyjezdzac za granice,uciekac za chlebem z domu rodzinnego znosic upokorzenia bo oczywiscie traktowani jak podludzie i pomysly na wydluzenie wieku emerytalnego ,jest absurdem .Jesli my mamy pracowac dluzej to miejsc pracy nigdy dla mlodych nie bedzie....natomiast wielu z nas tej ememrytury nie doczeka, no ale to chyba na tym ma polegac.... Pozdrawiam wszystkich medrcow !!!! Polakow;)

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej