odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Podniesienie wieku emerytalnego negatywnie wpływa na pracowników

Podniesienie wieku emerytalnego negatywnie wpływa na pracowników

Wydłużanie wieku emerytalnego demotywuje pracowników fot.: flickr.com
dodano 2 Sierpnia 2012


Badania przeprowadzone przez naukowców z Holandii wykazały, że wydłużanie wieku emerytalnego ma negatywny wpływ na zdrowie oraz motywację do pracy. W diagnozie wzięło udział 11 000 pracowników i 1 600 pracodawców z Holandii.

Badanie polegało na porównaniu dwóch grup mężczyzn, tych którzy zostali objęci nową reformą emerytalną oraz tych, których reforma ta nie dotyczyła, a więc urodzili się przed 1949 rokiem. Celem diagnozy było przekonanie się, jak zmiany w systemie emerytalnym wpływają na zdrowie mentalne oraz motywację do pracy.

Negatywny wpływ reformy emerytalnej na pracujących

W rezultacie okazało się, że reforma emerytalna przeprowadzona w Holandii wpłynęła na zdrowie psychiczne i motywację pracowników do pracy. U pierwszego rocznika mężczyzn, który został objęty reformą emerytalną zdiagnozowano aż o 40% więcej przypadków depresji niż wśród mężczyzn, których reforma emerytalna nie dotyczyła. Dodatkowo spadła ich motywacja do pracy, gdyż uznali, że wydłużenie wieku emerytalnego jest niesprawiedliwe.

„Założenie, że przedłużenie wieku emerytalnego nie będzie miało wpływu na produktywność pracowników jest błędne. Wskazują na to przeprowadzone przeze mnie badania. Niezwykle istotna jest zatem wiedza o tym, jak utrzymać ludzi w zdrowiu i na tym samym poziomie motywacji, gdy muszą pracować dłużej” – mówi dr Raymond Montizaan z Uniwersytetu w Maastricht.

Przed reformą emerytalną w Holandii (2006r.) mężczyźni mogli przejść na emeryturę w wieku 62 lat i 3 miesięcy, otrzymując 70% średniej pensji. Po tym czasie wysokość emerytury zmniejszyła się do 64% dla osób urodzonych po 1950 roku. Aby móc utrzymać poziom emerytury w wysokości 70% rocznej pensji należy pracować 1 rok i 1 miesiąc dłużej.

Badanie dotyczyło zmian w systemie emerytalnym w Holandii, które nastąpiły w 2006 roku. Przed reformą Holendrzy mogli przejść na emeryturę w wieku 62 lat i 3 miesięcy, dostając 70% swoich średnich rocznych pensji. Po 2006 roku wysokość emerytury spadła do 64% dla osób urodzonych po 1 stycznia 1950 roku. W celu

Reforma systemu emerytalnego w Polsce ma objąć kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 roku oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 roku. Wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny dłuższy wiek emerytalny emerytura a praca emerytura holenderska

Komentarze:

  • 06/08/2012 przez gosc (jaś)

    A mnie, po 48 latach pracy, w wieku 65 lat Tusk, Sejm, Senat a teraz i Prezydent proponują pół emerytury, a całą po 50 latach pracy. (Pracuję od 17-go roku życia mam 43 lata pracy) I nie trzeba być naukowcem, by stwierdzić że to świństwo! Ręce opadają.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej