odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Odzyskaj niesłusznie odebraną rentę lub emeryturę!

Odzyskaj niesłusznie odebraną rentę lub emeryturę!

Masz możliwość odzyskania prawa do renty lub emerytury fot.: flickr.com
dodano 5 Kwietnia 2012


Osoby, którym odebrano prawo do emerytury lub renty, gdy przedłożono dowody nie dające podstaw do ustalenia prawa do świadczenia mogą starać się o odzyskanie świadczenia., ponieważ takie postępowanie zostało uznane jako niezgodne z Konstytucją.

Weryfikacja świadczeń

Ustalanie prawa do świadczeń oraz ich wysokości może zostać ponownie ustalone na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, gdy po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń przedłoży się nowe dowody lub ujawni się okoliczności istniejące jeszcze przed wydaniem takiej decyzji mające wpływ na przyznanie prawa do świadczeń lub ich wysokości.

Zasada ta obowiązywała także wtedy, gdy po uprawomocnieniu się decyzji okazało się, że przedłożone dowody nie dawały podstaw do ustalenia prawa  lub wysokości przyznanego świadczenia. W następstwie tego wielu emerytów straciło prawo do świadczenia lub zostało ono zmniejszone.

Przepis, zgodnie z którym podejmowano takie decyzje Trybunał Konstytucyjny uznał jako niezgodny z zasadą zaufania obywateli wobec państwa i stanowionego przez nie prawa, wynikającą z art. 2 oraz art. 67 ust. 1 Konstytucji RP, stracił swoja moc prawną z dniem 8 marca 2012 roku.

Osoby, które straciły prawo do świadczenia lub owo świadczenie zostało im zmniejszone (art. 114 ust. 1a ustawy emerytalnej), mogą zwrócić się o jego ponowne wznowienie lub podwyższenie. Zasady i termin ubiegania się o przyznanie poprzedniego świadczenia są uzależnione od tego, czy świadczeniobiorca odwoła się od decyzji organu rentowego.

 

Wiecej informacji na stronie ZUS >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura renta renty i emerytury świadczenie emerytalne prawo do emerytury

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej