odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Nieścisłości w reformie systemu emerytalnego

Nieścisłości w reformie systemu emerytalnego

Reforma systemu emerytalnego, a przedłużenie niektórych przywilejów fot.: flickr.com
dodano 22 Maja 2012


Ustawa z 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyjęta przez Sejm, prawdopodobnie zostanie również przyjęta bez poprawek 23 maja przez Senat.

W ustawie znajduje się jednak wiele nieścisłości, mowa m.in. o tym, że obecne zmiany w ustawie obejmą urodzonych w 1948 roku, czyli nawet tych, których nie objęła reforma emerytalna z 1999 roku, a dla niektórych grup zawodowych przygotowano specjalne rozwiązania.

Wcześniejsza emerytura rolników

Mimo podnoszenia wieku emerytalnego od stycznia 2012 roku rolnikom wprowadzono okres przejściowy. Będą oni mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury na starych zasadach do końca 2017 roku. Rolnicy w związku z tym 5 lat dłużej będą przechodzić na emeryturę, kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni natomiast po osiągnięciu 60. roku życia. Aby móc otrzymać wcześniejszą emeryturę rolniczą konieczne jest jednak udokumentowanie przynajmniej 30 lat ubezpieczenia emerytalno-rentowego w KRUS oraz zaprzestania działalności rolniczej.

Dla porównania kobieta, która urodziła się w 1962 roku i pracuje w zakładzie przemysłowym prawo do emerytury będzie miała w wieku 63 lat i 4 miesięcy, natomiast kobieta pracująca na roli w wieku 55 lat.

Emerytury sędziów i prokuratorów

Wcześniejszy wiek przechodzenia na emeryturę zachowano również dla sędziów i prokuratorów. Kobiety pracujące w tych zawodach będą mogły przejść na świadczenie emerytalne po skończeniu 55 lat, natomiast mężczyźni po 60 . roku życia. W zawodzie trzeba będzie przepracować co najmniej 30 lat, a te warunki muszą być spełnione do 31 grudnia 2017 roku.

Emerytury górników

Ekspertom nie podoba się utrzymanie przywilejów górników, które zgodnie z zapowiedziami premiera miały być ograniczone. Obecnie za rok pracy pod ziemią górnikowi liczone jest półtora roku do emerytury, mimo iż obowiązuje ustawa o emeryturach pomostowych dla osób wykonujących prac w szczególnych warunkach. Emerytury pomostowe mogłyby dotyczyć również mundurowych, których reforma nadal nie została przeprowadzona.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emerytalny reforma systemu emerytalnego wydłużanie wieku emerytalnego emerytury rolników emerytury sędziów emerytury górnicze

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej