odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Legitymacja emeryta i rencisty

Legitymacja emeryta i rencisty

dodano 14 Czerwca 2006


W 2006 roku ZUS rozpoczął wydawanie legitymacji dla emerytów i rencistów, które trafiły do ponad 8 mln uprawnionych w całej Polsce.

Legitymacje mają formę plastikowej zielonej karty w formacie podobnym do karty kredytowej. Legitymacja emeryta zawiera imię i nazwisko, numer PESEL, nr emerytury lub renty oraz termin ważności dla tych którzy mają okresowe świadczenia. W prawym górnym rogu znajduje się logo ZUS.

Legitymacja emeryta-rencisty jest dokumentem potwierdzającym status emeryta-rencisty i jednocześnie dokumentem potwierdzającym fakt objęcia świadczeniobiorcy ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wydawanie legitymacji rozpoczęto w Biłgoraju, następnie druki powinny trafić do innych oddziałów.

Osobom, które mają ustalone prawo do więcej niż jednego świadczenia wydana jest jedna legitymacja emeryta-rencisty numerem i symbolem emerytury. Takiej legitymacji nie otrzymają osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

Legitymacje wydawane są z urzędu więc nie trzeba składać wniosku o ich wydanie. Wszystkie legitymacje wysyłane są pocztą. Z uwagi na liczbę legitymacji nie wszystkie dojdą w jednakowym terminie do odbiorców.

Uprawnienia osoby posiadającej legitymację emeryta-rencisty

W komunikacji renciści i emeryci mają prawo do:

dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37% w II klasie pociągów osobowych, pośpiesznych i ekspresowych; osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz niewidomi tzw. II grupy (stopień umiarkowany) mają ulgi na wszystkie przejazdy, także w PKS;
korzystają także z ulg w opłatach komunikacji miejskiej, na podstawie wymaganych dokumentów, ale trzeba wiedzieć, że ulgi w poszczególnych miastach mogą się znacznie różnić.

Radio i telewizja

Zwolnione z opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych są osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.

Ulga do muzeum
Muzea państwowe od 1997 r., mają obowiązek wprowadzania ulgowych biletów dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, dla rencistów i emerytów. Bilety ulgowe otrzymają osoby, które okażą odpowiednią legitymację potwierdzającą uprawienie.

Ulgowa opłata paszportowa
Od emerytów i rencistów pobiera się ulgową opłatę paszportową w wysokości 50% stawki.

Ulgi na telefony stacjonarne i komórkowe
Oferowane przez TP S.A. i operatorów sieci komórkowych ulgi dotyczą zazwyczaj osób niewidomych i niesłyszących. Ponieważ zakres tych ulg ulega zmianie, szczegółowych informacji należy szukać w punktach obsługi klienta tych sieci.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej