odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Kto otrzyma emeryturę z zagranicy?

Kto otrzyma emeryturę z zagranicy?

Kto ma obowiązek rozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą? fot.: sxc.hu
dodano 21 Marca 2012


Umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym zawierane przez Polskę z innymi państwami decydują o wypłacie świadczeń emerytalnych z ZUS.

Od 1 stycznia 2011 roku zgodnie z art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z poźn. zm.)  wprowadzono obowiązek rozwiązania stosunku pracy w celu podjęcia wypłaty świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że osobom, które nie rozwiążą stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą świadczenie emerytalne zostanie im zawieszone bez względu na wysokość przychodu.

Wypłata emerytury będzie wstrzymana od dnia przyznania świadczenia po 31 grudnia 2010 roku osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy zawartego przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Emerytury przyznane w 2010 roku i wcześniejszych latach zostały wstrzymane od 1 października 2011 roku, jeśli pracownik nie zwolnił się z pracy do 30 września 2011 roku.

Emerytury z USA

Konieczność rozwiązania stosunku pracy obowiązuje również osoby kontynuujące pracę w USA, którzy ubiegają się tam o świadczenie emerytalne z ZUS. Mówią o tym regulacje zawarte w Umowie o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi z 2 kwietnia 2008 roku. Zgodnie z nimi zdarzenia, które miały wpływ na wysokość świadczeń mające miejsce na terytorium jednej strony są brane pod uwagę jakby miały miejsce na terytorium drugiej.

W związku z tym osoby kontynuujące zatrudnienie, które nabyły prawo do emerytury z ZUS i nadal pracują, aby otrzymać świadczenie emerytalne muszą rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą z USA i do ZUS przesłać dokument o tym zaświadczający (świadectwo pracy lub zaświadczenie wystawiane przez pracodawcę). Jeśli firma nie wyda takiego zaświadczenia pracownik może przesłać do ZUS ostatni pay stub, potwierdzający zakończenie pracy.

Emerytura z Australii

W związku z tym, że system emerytalny w Australii oparty jest na pobycie na terytorium kraju i nie koresponduje z polskim systemem ubezpieczeń społecznych, osoby chcące pobierać tam emeryturę nie muszą rozwiązywać stosunku pracy z pracodawcą. Przepis art. 103a ustawy emerytalnej nie znajduje zastosowania w przepisach Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym z 7 października 2009 roku.

Emerytura przedsiębiorcy

Przepisy dotyczące konieczności rozwiązania stosunku pracy w celu wypłaty świadczeń emerytalnych dotyczą wyłącznie pracowników, przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą bez względu w jakim kraju, nie muszą zaprzestać jej prowadzenia.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura z zagranicy emerytura z USA emerytura z Australii emerytura a praca

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej