odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Jakie dodatki należą się emerytom?

Jakie dodatki należą się emerytom?

Dodatki do emerytur fot.: flickr.com
dodano 21 Kwietnia 2011


Emerytura może być wyższa, wystarczy się tylko o to upomnieć. Sprawdź komu należą się dodatki do emerytury i w jakiej wysokości.

Dodatki do emerytury są tak samo waloryzowane jak świadczenia emerytalne, czyli w marcu każdego roku ich wysokość wzrasta.

Dodatek pielęgnacyjny 186,71 zł

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje każdemu, kto skończył 75 lat, a także osobom, są uznane za całkowicie niezdolne do pracy i tym, którzy nie mogą same wykonać podstawowych czynności (jak ubrać się, umyć).

Dodatek pielęgnacyjny dostanie każda osoba, która skończyła 75 lat wraz z kolejną emeryturą. Jeśli jakieś osoby są młodsze, a niezdolne do pracy muszą zdobyć zaświadczenie o niezdolności do wykonywania podstawowych czynności i złożyć je w swoim oddziale ZUS. Do zaświadczenia należy dołączyć wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego, można też umieścić wyniki badań i dokumentacje medyczną, na której podstawie lekarz orzecznik ZUS wyda decyzję. Może być tak, że ów lekarz wezwie nas na dodatkowe badania, gdy nie ma możliwości , by pofatygować się do ZUS(uniemożliwia to stan zdrowia), lekarz odwiedzi nas w domu.

Należy jednak pamiętać, że dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje emerytom i rencistom mieszkającym w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Dodatek kombatancki 186,71 zł.

Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego.

Można go uzyskać po uprzednim udaniu się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po specjalne zaświadczenie, które powinno zawierać dokładne okresy naszej działalności kombatanckiej i represji. Zaświadczenie i wniosek o przyznanie dodatku trzeba złożyć w swoim oddziale ZUS.

Ryczałt energetyczny 139,16 zł

Ryczałt energetyczny przysługuje kombatantom oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego, żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych. Wypłacany może być również wdowom i wdowcom po kombatantach.

By zdobyć ryczałt energetyczny należy udać się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po zaświadczenie i złożyć je wraz wnioskiem w ZUS.

Dodatek kompensacyjny 28,01 zł

Dodatek kompensacyjny przysługuje kombatantom, emerytom i rencistom – wdowcom po kombatantach. By móc go otrzymać trzeba udać się po zaświadczenie do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i złożyć go wraz z wnioskiem w ZUS.

Świadczenie dla byłych żołnierzy górników od 9,36 zł do 186,71 zł

Świadczenie dla byłych żołnierzy górników przysługuje żołnierzom zastępczej służby służby wojskowej, którzy w latach 1949–1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych, żołnierzom z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach oraz byłym żołnierzom górnikom przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949–1959.

By uzyskać świadczenie dla byłych żołnierzy górników trzeba się udać do Wojskowej Komendy Uzupełnień po zaświadczenie potwierdzające rodzaj i okres przymusowego zatrudnienia, który wraz z wnioskiem należy złożyć w ZUS.

Dodatek dla byłych żołnierzy górników przysługuje za każdy pełny miesiąc przymusowego zatrudnienia, jednak nie więcej niż za 20 miesięcy.

Świadczenie dla deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR od 9,36 zł do 186,71 zł

Świadczenie dla deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR przysługuje osobom osadzonym w w obozie pracy w latach 1939-1945 oraz deportowanych z Polski na terytorium III Rzeszy i ZSRR PRZEZ co najmniej 6 miesięcy.

By móc zdobyć świadczenie należy podobnie jak w przypadku dodatku kombatanckiego - głosić się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po zaświadczenie, które wraz z wnioskiem należy dostarczyć do oddziału ZUS.

Świadczenie przysługuje jedynie emerytom i rencistom, którym nie przyznano prawa do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie.

Osoby, które mają przyznane świadczenia dla byłych żołnierzy górników, mogą wybrać tylko jedno świadczenie lub jeśli sami tego nie zrobią zostanie im przyznane wyższe.

Świadczenie dla niewidomych, którzy stracili wzrok wskutek wojny 611,67 zł

Świadczenie dla niewidomych, którzy stracili wzrok wskutek wojny przysługuje cywilom, którzy stracili wzrok w wyniku działań wojennych bądź na skutek eksplozji niewypałów i niewybuchów pozostałych po wojnie na terenie Polski.

By móc starać się o taki dodatek należy do wniosku o takie świadczenie dołączyć orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku.

Dodatek za tajne nauczanie 186,71 zł

Dodatek za tajne nauczanie przysługuje osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie bądź przez 1 września 1939 roku uczyły w języku polskim w polskich szkołach na terenie III Rzeszy Niemieckiej i Wolnego Miasta Gdańsk.

By móc ubiegać się o takie świadczenie trzeba do wniosku dołączyć zaświadczenie z Urzędu Spraw Kombatantów.Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

dodatek emerytalny dodatek pielęgnacyjny dodatek kombatancki dodatek do emerytury dodatki do emerytur

Komentarze:

  • 21/02/2012 przez gosc (janka5217@wp.pl)

    a co mi się należy wychowałam państwu ośmioro dzięci przepracowałam prawie 15 lat w tym 10 lat w DPS w szkodliwych warunkach i teras mam niepełnosprawność stopnia umiarkowanego bardzo ciężko mi żyć bywają dni że jesteśmy bes chleba bo po opłaceniu kredytów już nawet na leki nie starcza a renty mam 547 zł. i co teras mam zrobić powiesić się za co państwu chowałam dzieci mogłam zabić i mieć jedno lub dwoje i kraść a nie być uczciwą matką i co mam teras taka jest sprawiedliwość w naszym kraju kto kradnie temu jeszcze dać a ten co żyje uczciwie niech zdycha

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej