odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytury od 67 roku życia

Emerytury od 67 roku życia

Dłuższy wiek emerytalny w Polsce fot.: flickr.com
dodano 21 Listopada 2011


Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn ma zostać zrównywany i wydłużony stopniowo od 2013 roku do 67. roku życia. W związku z tym kobiety mające obecnie 38 lat i mężczyźni w wieku 58 lat będą pracować dłużej.

Temat emerytur ma kluczowe znaczenie w dobie kryzysu, gdyż wiąże się głównie z ekonomią i łataniem dziury budżetowej. Wyższy wiek emerytalny to konsekwencja wydłużenia się oczekiwanej średniej długości życia. Wraz z rozwojem cywilizacji ludzie są zdrowsi, a ich aktywność biologiczna jest lepsza niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Fragment sejmowego exposé premiera został poświęcony systemowi emerytalnemu i zmianom jakie należy w nim wprowadzić. Premier zapowiedział m.in. stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn już od 2013 roku do wieku 67 lat..

Takie zmiany w systemie emerytalnym to konieczność, „by polskie finanse publiczne były rzeczywiście bezpieczne”.

Dłuższy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn - wyższa emerytura

Dłuższy czas pracy oznacza również wyższe emerytury głównie dla kobiet, ich czas pracy wydłuży się o 7 lat. Wiąże się to też z tym, że kobiety będące obecnie w wieku 38 lat i mężczyźni mający 58 lat, którzy przejdą na emeryturę w wieku 67 lat, zwłaszcza kobiety dostaną prawie dwukrotnie więcej emerytury niż w obecnym systemie emerytalnym (60 lat). Kobieta, która przeszłaby na emeryturę w wieku 63 lat będzie miała emeryturę wyższą o ok. 15 – 20 %. Rząd będzie wydłuższał wiek emerytalny co roku o trzy miesiące.

Stopniowe wprowadzanie dłuższego wieku emerytalnego pozwoli na aktywną politykę państwa, która wspierałaby zatrudnienie osób starszych. Programy i zmiany będą opracowane w 2012 roku, by zostały uchwalone wraz ze zmianą systemu.

Eksperci w dużej mierze popierają propozycje premiera, zwraca się też uwagę na to, by zmiany w systemie emerytalnym powinny być dokonywane nawet nieco szybciej, tak by co rok pracować o pół roku dłużej. Wydłużenie wieku emerytalnego wpłynie na wysokość emerytur, co powinno przyczynić się większego poparcia proponowanych rozwiązań.

Zobacz też:

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emerytalny w Polsce. wydłużanie wieku emerytalnego wiek emerytalny emerytury

Komentarze:

 • 22/11/2011 przez gosc (jaś)

  Wyższy wiek emerytalny, o ile byłby uchwalony, powinien obejmować osoby o niskim stażu pracy. Natomiast osoby o stażu np. 45 lat powinny mieć możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Mnie niestety grozi praca przez 50 lat. (pracuję od 17-go roku) I nie jestem w takiej sytuacji odosobniony.

 • 23/11/2011 przez gosc (maliniak)

  Ja moge pracowac nawet do 70 lat pod warunkiem ze rzad zagwarantuje mi ze bede zyl 85 lat , w razie niespelnienia tego zobowiazania wyplaci rzad mojej rodzinie 2 miljony odszkodowania Natychmiast po mojej smierci.

 • 23/11/2011 przez gosc (Floriana)

  Zgadzam się z komentarzem wpisanym przez Jasia.Wyższy wiek emerytalny powinien obejmować osoby o krótkim stażu pracy,pozostałe mogłyby pójść na emeryturę na obecnych zasadach.Ja mam 58 lat.40 lat stażu pracy (obecnie nie pracuję) i nie mam żadnych dochodów.Pracowałam uczciwie całe życie a teraz do pracy za stara,na emeryturę za młoda.Faktycznie Polska to kraj ABSURDU.BRAK MI SŁÓW.......

 • 27/11/2011 przez gosc (robotnik)

  Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy, bo jedni pracują 15 lat, inni 48 lub więcej lat, a wysokość od kapitału i składek emerytalnych. Proste.

 • 28/11/2011 przez gosc (ferdek)

  A jak rząd zamierza przekonac pracodawców do zatrudniania pracowników w wieku 60+,gdy za brama czeka duża grupa młodych bezrobotnych?A może tu chodzi bardziej o to aby tym po 60 nie wypłacac emerytury a jedynie zapomogi socjalne w wysokosci 400zł,a czas zrobi swoje.

 • 28/11/2011 przez gosc (maltanka)

  umrą w biedzie?

 • 30/11/2011 przez gosc (rocznik54)

  pół roku przed możliwością odejścia na emeryturę podniesiono mi wiek emerytalny o 5 lat. Teraz znowu nie wiem na czym stoję.Znając moje "szczęście" napewno się załapię. Dlaczego podwyższenie wieku emerytalnego nie dotyczy mundurowych, którzy obecnie pracują , tylko mających rozpocząć pracę w przyszlości,

 • 14/12/2011 przez gosc (piotruss)

  67 to trochę za dużo, ale mamy równouprawnienie. Co? Kobieta ma być gorsza i krócej pracować?

 • 17/12/2011 przez gosc (Polak)

  Kandydaci na emeryturę, popierajcie Tuska czynem, umierajcie przed terminem! Ot cala prawda reformy emerytalnej i służby zdrowia. Odsunąć emeryturę przed wyżem demograficznym, jednocześnie ograniczyć lub uniemożliwić im bezpłatne leczenie, przed nabyciem emerytury - i problem starych ludzi, z groźnego dla budżetu (rządu pana Tuska) wyżu demograficznego, rocznik od 1949..

 • 22/12/2011 przez gosc (r.48 Gość...)

  Mam przeszło 63 lata .praca mi nie grozi-pracodawcy mnie nie chcą nawet za darmo !!!

 • 28/12/2011 przez gosc (Angela2)

  Pracowalam w PRLU za 15-20 dolarow miesiecznie.Okradano nas rowno.Za ten okres emerytura jest głodowa.Wychowalam i wyksztalcilam 2 ch synow dla tego kraju.Dzis znowu kaza pracowac dluzej, by moc bezkarnie wykorzystywac i okradac.Straszny kraj i rzady

 • 30/12/2011 przez gosc (zawiedziona)

  A moze Szanowny Pan Premier Tusk pomysli jak Polska moze stac sie obiecana zielona wyspa a nie krajem biedy niedokarmionych dzieci i starcow Bo jak narazie to konczac studia polski kwiat jedzie na zmywaki do UE by przetrwac Na utrzymanie wieznia rzad przeznacz ponad 2tys zl na utrzymanie dziecka w rodzinie zastepczej czy bidulu podobnie a normalny ojciec z matka kturzy traca prace dostaja 100zl zasilku na dziecko i MOPRprzydomek rodziny patologicznej Jak Zyc szanowny premierze?

 • 30/12/2011 przez gosc (rozgniewana)

  Zjezdzil Pan premierze PL przed wyborami widzial dobrobyt ale czy zajzal Pan do tych co na czarno pracuja na ten dobrobyt chocby ci co zgineli w drodze do sadu co z ich rodzinami jak sobie radza sieroty wdowy matki po stracie dzieci

 • 25/02/2012 przez gosc (Sołtys)

  Ja jestem za, mogę pracować do 67 roku ale jest jeden warunek - przez te wszystkie lata Zakład Uśmiercania Społeczeństwa nie dostanie ode mnie ani grosza ! Sam będę decydować o swojej przyszłości, bo na dzień dzisiejszy to nie mam 100 % pewności czy dożyję przyszłego tygodnia. Moja kasa i wara od niej !

 • 26/02/2012 przez gosc (edek)

  tylko bogaci moga pracowac d0 67 lat i Wrzadzie a nam niech nie obiecuje Premier .Przeciesz i tak obietnicy nie dotrzymuje.

 • 16/04/2012 przez gosc (magda)

  głodowe wyplaty, emerytury oddalane coraz dalej, tylko uprzywilejowani moga pracować krocej, jak życ i dożyc do tego wyczekiwanego odpoczynku?Panie Przemierze, mam 58 lat, 40 lat pracy, ile jeszcze mam czekac na emeryturę?chcę juz odpocząć, i myślę,że przez tyle lat zapracowałam juz na te liche grosze,które mi sie należą, bo jak zarabiam 1500 zł , to ile wezmę emerytury?oczywiście ,jesli dożyje jej jeszcze! Wiek 67 lat , to absurd- winien liczyc sie staż pracy, kobiety- 40 lat!

 • 11/09/2012 przez gosc (gościo)

  lipa, bo słyszałem, że Janusz Maj żyje

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej