Emerytury kobiet zdecydowanie niższe

Wiek emerytalny kobiet ma być podniesiony lub po prostu zrównany z wiekiem emerytalnym mężczyzn. Nie dotyczy to jednak Polski, a większości państw należących do OECD.
Rząd nie zdecydował się jeszcze na podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce, który wynosi dla kobiet 60 lat. Poza naszym krajem w tak niskim wieku na emeryturę przechodzą jeszcze panie z Grecji, Belgii czy Luksemburga.
Przechodzenie na emeryturę w tak wczesnym wieku to tylko pozorny przywilej. Oznacza to, że emerytura będzie dużo niższa niż, gdyby osoby zdecydowały się przechodzić na nią przynajmniej 5 lat później. W przypadku kobiet, emerytura byłaby wyższa o nawet 36%, jeśli chodzi o mężczyzn (wówczas ten wiek to 70lat), świadczenie emerytalne wzrośnie o 41%.
Niższa emerytura kobiet
Na niższe świadczenia emerytalne kobiet wpływa przede wszystkim wcześniejszy wiek przechodzenia na emeryturę – kobiety mogą obecnie liczyć na 51% ostatniej pensji w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni na 68% po przejściu na emeryturę w 65 roku życia.
Dodatkowo na niekorzyść kobiet i ich niższe emerytury wpływa macierzyństwo – składki odprowadzane do ZUS w trakcie urlopu wychowawczego są niższe.
W rezultacie kobiety mają już obecnie o jedną trzecią niższe świadczenia emerytalne niż mężczyźni, a w przyszłości te różnice mają być jeszcze większe.
Ponadto przeciętna długość życia kobiet jest dłuższa niż mężczyzn, w latach 1960-1993 wiek kobiet wydłużył się o 4,8 lat i osiągnął 21,6 lat. Przewiduje się, że w 2050 roku długość życia po osiągnięciu wieku emerytalnego wyniesie dla mężczyzn 20,3 lat, a dla kobiet 24,5 lat.
Starzenie się społeczeństwa w przyszłości może wpłynąć na zdecydowanie mniejsze świadczenia niż teraz. Podatki płacone przez pracujących nie będą w stanie zapewnić wysokości emerytur choćby na takim poziomie jak obecnie - osób utrzymujących emerytów będzie zdecydowanie mniej niż dziś.
Reforma wprowadzona w życie 1 maja 2011 roku nie wpływa znacząco na podwyższenie kwot wypłacanych świadczeń, bo według wyliczeń zaledwie o ułamek procenta. Stopa zastąpienia w przypadku dzisiejszych dwudziestolatków wzrośnie o 0,8 proc. (w przypadku mężczyzn) i 0,5 proc. (w przypadku kobiet), wynika z rządowych szacunków. Dlatego konieczne są radykalne posunięcia rządu, przykładem wielu rozwiniętych państw Europy, wydłużenie powszechnego wieku emerytalnego powinno być priorytetem dla kolejnego rządu.
źródło: bankier.pl
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Podziel się z innymi!