odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytury i przywileje mundurowe zagrożone!

Emerytury i przywileje mundurowe zagrożone!

Emerytury mundurowe zmiany
dodano 1 Lutego 2011


Sytuacja finansowa w Polsce zmusza rząd do szukania pieniędzy w rozmiatych źródłach, co przyczynia się do redukcji przeprowadzania reform. Planuje się nie tylko likwidację etatów w administracji, ale m.in. zmiany, a nawet pozbycie się niektórych przywilejów istniejących w systemie emerytalnym.

Uprzywilejowane grupy zawodowe na pewno nie zgodzą się na eliminację emerytur mundurowych. Nie ma jeszcze gotowego projektu, ale propozycja rządu dotycząca wydłużenia okresu służby jest taka, by z 15 letniego obowiązywał 20 lub 25 letni staż pracy oraz warunek, że osoba przechodząca na emeryturę musi skończyć 50 lub 55 lat.

Reformę tłumaczy się zmniejszeniem faworyzacji zawodów, w których przechodzi się na emeryturę w wieku produkcyjnym, w policji najmłodszy emeryt może mieć już 33 lata, co jest niesprawiedliwe dla osób, którzy muszą pracować do 65 roku życia, by móc otrzymać świadczenie emerytalne.

Zmiana nie obowiązywałaby obecnych policjantów i żołnierzy, weszłaby w życie dopiero od przyszłego roku – 2012 i obejmowała te osoby, którym przyznano emeryturę od tego czasu. Dlatego ów zmiany nie poprawiłyby obecnej sytuacji finansowej kraju, utrzymanie uprzywilejowanych emerytów kosztuje budżet państwa rocznie ok. 13 mln zł i w najbliższym czasie nie powinno się to radykalnie zmienić.

Uważa się, że odebranie lub ograniczenie przywilejów emerytur mundurowych może wpłynąć na liczbę chętnych przystępujących do służby, dla których istotną sprawą jest właśnie możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

źródło: bankier.pl

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury mundurowe emerytury wojskowe

Komentarze:

  • 24/02/2011 przez gosc (JA)

    Najpierw niech zaczną oszczędzać na górze począwszy od premiera, prezydenta i najmądrzejszego Boniego powinni się poddać do dymisji. Nie umieją rządzić krajem a później szukają oszczędności, niech sobie odbiorą od koryta.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej