odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytury 2011

Emerytury 2011

Emerytury 2011
dodano 13 Stycznia 2011


Co nowego w emeryturach w 2011roku?

Nowy rok przywitał nas kilkoma zmianami jakie zaszły w emeryturach 2011.

Emerytura a praca

Głównym powodem zamieszania na przełomie 2010/2011 roku było podpisanie przez prezydenta zmian dotyczących kontynuacji pracy a przejścia na emeryturę. Wg tej decyzji osoby, które przechodzą na emeryturę muszą zwolnić się z dotychczasowej pracy, choćby na jeden dzień. Dla wielu jest to paradoksem, ponieważ już na drugi dzień mogą zatrudnić się w tym samym zakładzie, o ile zgodzi się na to pracodawca. Tym samym emerytom, którzy kontynuują zatrudnienie w swojej dotychczasowej firmie, wypłacanie emerytury zostanie zawieszone przez ZUS, bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia. Osoby otrzymujące świadczenia we wcześniejszym wieku emerytalnym nie mogą przekroczyć limitu przychodów z tytułu zatrudnienia, gdyż w tym przypadku, w zależności od przekroczenia limitu, ZUS zmniejszy lub zawiesi im składki.

Waloryzacja emerytur 2011

Sposób waloryzacji emerytur w 2011 roku nie ulegnie zmianie. 1 marca 2011 roku, jak co roku, przeprowadzona zostanie waloryzacja procentowa emerytur i rent. Co za tym idzie - nie zostaną zrealizowane postulaty zmiany sposobu waloryzacji z procentowej na kwotową.

Ustawa budżetowa na 2011 r. przewiduje, że wskaźnik waloryzacji wyniesie ona 2,46%, co oznacza, że wysokość najniższych świadczeń wzrośnie o ok. 16 zł, dla porównania w roku 2010 roku wskaźnik waloryzacji wynosił 4,62%. Wzrosną także świadczenia z KRUS oraz wypłacane emerytom zatrudnionym wcześniej w tzw. służbach mundurowych.

Wysokość podwyżki rent i emerytur zależy od dwóch czynników:


•  wysokości inflacji - wzrostu cen w gospodarstwach emeryckich z roku poprzedniego. Czyli w przeszłym roku w marcu będziemy brać pod uwagę inflację z roku poprzedniego.

•  20-procentowego wzrostu płac w przedsiębiorstwach. To tzw. realny wzrost płac po odjęciu inflacji.

Inflacja oraz podwyżki płac co roku są inne, dlatego też kwota podwyżki rokrocznie się zmienia.

Nie będzie likwidacji II filaru w 2011 roku?

Nie było propozycji likwidacji II filaru, trzeba tylko wprowadzić zmiany, by Polacy nie stracili na reformach proponowanych przez rząd – zapewniał szef doradców premiera. Propozycją reformy emerytalnej jest przekazanie składki z OFE do ZUS,  ZUS waloryzowałby składki na takim samym poziomie jak OFE. Ponadto OFE będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc., a pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Dzięki temu OFE miałyby nie zwiększać długu państwa.

Dziedziczenie środków OFE

Istnieje prawdopodobieństwo, że środki, które obcięto z OFE trafią na konto ZUS będą dziedziczone, tak jak dzieje się to z obecnymi funduszami w OFE. Nie ma jednak pewności, co do tego założenia, ponieważ nadal nie wiadomo czy środki z ZUS nie będą zaliczane do długu publicznego. Dziedziczyć nasze fundusze mogłaby żona lub osoba wskazana, jeśli nie ma takiej osoby, wówczas obowiązuje prawo spadkowe.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

i filar zus emerytura ustawa emerytalna emerytura a praca emerytura i praca waloryzacja emerytur

Komentarze:

 • 17/01/2011 przez gosc (grażyna)

  Dajmy rządowi tą emeryturę co my mamy tak ok. 1100 zł i niech wyżyją od 1-go do 1-go tego życzę im z całego serca, ale poza tym żadnych dodatkowych pieniędzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! życzę przyjemnego głodu, abyście tego wszyscy po kolei zaznali, dla was koniec z milionami w kieszeni, dość tego, po co was wybraliśmy, żebyście robili z nas tylko żebraków? Teraz na was kolej na was, powodzenia !!!!! Powinniście zostać ze swoimi rodzinami w 1 pokojowym mieszkanku socjalnym w żadnym wypadku innym lokalu

 • 17/01/2011 przez gosc (grażyna)

  Dajmy rządowi tą emeryturę co my mamy tak ok. 1100 zł i niech wyżyją od 1-go do 1-go tego życzę im z całego serca, ale poza tym żadnych dodatkowych pieniędzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! życzę przyjemnego głodu, abyście tego wszyscy po kolei zaznali, dla was koniec z milionami w kieszeni, dość tego, po co was wybraliśmy, żebyście robili z nas tylko żebraków? Teraz na was kolej na was, powodzenia !!!!! Powinniście zostać ze swoimi rodzinami w 1 pokojowym mieszkanku socjalnym w żadnym wypadku innym lokalu

 • 17/01/2011 przez gosc (Bosman)

  To jest zabójstwo starszych ludzi

 • 19/01/2011 przez gosc (emeryt)

  I o to właśnie wszystkim chodzi. Zmniejszenie liczby emerytów i rencistów powoduje mniejsze koszty państwa. Zabronione jest zabójstwo, a nawet uśmiercanie chorych, starych i niedołężnych nazywane eutanazją, więc trzeba ich głodem wziąć. Pomalutku, acz skutecznie.

 • 28/01/2011 przez gosc (egzekutor)

  Nasz psełdo rząd to same złodzieje tylko szukają sposobu jak wyciągnąć kasę od biednych Polaków.Ja osobiście nie pozwolę na zabranie mi moich oszczędności z ofe, idę i wypłacam wszystkie zgromadzone tam środki i wpłacam na moje konto a te złodzieje mogą sobie pooglądać zero u mnie w ofe.Wszyscy powinni zrobić to samo a na końcu zebrać podpisy i wysłać do Strasburga że jako Polacy czujemy się okradani przez nasz rząd

 • 04/02/2011 przez gosc (krystyna)

  ALE JAK ZYC ZA 653 ZL I RENTY MEZA 568 LEPIEJ PALNAC SOBIE W LEP!!!! PO OPLACENIU WSZYSTKICH NALEZNOSCI,KUPNIE LEKOW I OPALU NA ZIME NIE POZOSTAJE JUZ NIC NA WYZYWIENIE..MOZE KTOS BY SPROBOWAL ZA TO PRZEZYC GODNIE PRZEZ ROK I MOZE BY MNIE NAUCZYL JAK JESZCZE ZAOSZCZEDZIC!

 • 06/02/2011 przez gosc (Małgorzata)

  Witam Jeśli szukasz konkretnych i stabilnych dochodów z pracy w finansach warto sprawdzić firmę, która udostępnia innowacyjne narzędzia do pozyskiwania klientów i oferuje każdemu klientowi możliwość sfinansowania swojego Planu Emerytalnego w prosty sposób... Zgłoszenia proszę wysłać na e-maila: gosiak15@wp.pl

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej