odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytura wcześniej?

Emerytura wcześniej?

Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę?
dodano 4 Czerwca 2010


Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. posiadające odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy kolejowej lub pracy górniczej mają przewidzianą dodatkową możliwość przejścia na wcześniejsze emerytury, na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.

Możliwość ta dotyczy osób, które spełniły łącznie następujące warunki:

  • na dzień 1 stycznia 1999r. posiadały okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn co najmniej 25 lat, w tym wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, zatrudnienia na kolei lub pracy górniczej (patrz: okres wymagany dla przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania wspomnianych prac dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949r.),
  • osiągnęły obniżony wiek emerytalny (przewidziany dla uzyskania wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania w/w prac przez osoby urodzone przed 1 stycznia 1949r.)
  • nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa ,
  • rozwiązały stosunek pracy (jeżeli są pracownikami).
Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura i filar zus emerytura wcześniejsza emerytura a praca wcześniejsza emerytura wcześniejsze emerytury

Komentarze:

  • 24/06/2012 przez Tad16

    Jestem na emeryturze z art 184 od 01.02.2012 przed przejściem(2005 -2011) pracowałem w kopalni pod ziemią ( art.50c 1pkt 2 ust dn 17.12.1998r ) sześć lat czy za prace na dole należy się przelicznik 1,5 - 1,8 za ten okres.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej