odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytura a praca - trzeba się śpieszyć!

Emerytura a praca - trzeba się śpieszyć!

Jak najszybciej trzeba dostarczyć świadectwo pracy do ZUS fot.: flickr.com
dodano 14 Września 2011


Osoby, które od 8 stycznia 2009 roku do 31 grudnia 2010 roku nabyły prawo do emerytury muszą do końca września dostarczyć świadectwo pracy, by ZUS nie wstrzymał im wypłaty świadczeń.

Tym, którzy tego nie zrobią świadomie lub nie, zawiesi się wypłatę emerytury. Wówczas mogą liczyć na ponowne przeliczenie emerytury, która będzie nieco wyższa niż obecnie.

Obowiązek rozwiązania stosunku pracy wynika z art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych (Dz.U. nr 257, poz. 1726).

Zwolnić się trzeba jak najszybciej!

Już teraz pracownicy ZUS sprawdzają, kto dostarczył stosowny dokument. Jeśli takiego nie będzie uznaje się, że takie osoby kontynuują pracę i rezygnują z pobierania świadczenia. Osoby, które zwlekały ze zwolnieniem się z pracy i dostarczą dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy 30 września nie otrzymają emerytury na początku października. Wznowienie wypłaty świadczenia jest możliwe najwcześniej 12 października 2011 roku.

Emeryci kontynuujący zatrudnienie sami muszą dostarczyć świadectwo pracy do ZUS, okres przejściowy trwał 9 miesięcy i kończy się 30 września 2011 roku.

Obowiązkiem pracodawcy natomiast jest wyrejestrowanie takiej osoby z ubezpieczenia społecznego w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy. Nie zwalnia to jednak pracownika z konieczności dostarczenia świadectwa pracy, jeśli tego nie zrobi, nie otrzyma świadczenia w październiku.

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura a praca emerytura i praca

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej