odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Emerytura a praca i przeliczanie świadczeń emerytalnych

Emerytura a praca i przeliczanie świadczeń emerytalnych

Kto musi zwolnić się z pracy, a kto może przliczyć ponownie wysokość świadczenia fot.: flickr.com
dodano 21 Czerwca 2011


Osoby, które łączą pracę zawodową i pobieranie świadczeń emerytalnych, po 18 miesiącach, będą mogły zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie wysokości emerytur.

Emeryci kontynuujący zatrudnienie w dotychczasowym miejscu pracy, chcąc utrzymać dotychczasową wysokość emerytury, do końca września muszą się zwolnić. Osoby, którym przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia powinny już teraz podjąć decyzję o tym, czy chcą nadal kontynuować zatrudnienie czy też zakończyć swoją aktywność zawodową.

Emeryci lub osoby zbliżające się do wieku emerytalnego wciąż dopytują o to samo: Czy muszą zwolnić się z pracy. Niektórzy przychodzą nawet po kilka razy, by upewnić się, że mają taki obowiązek oraz dowiedzieć się na jakich zasadach będą zatrudnieni po 30 września 2011 roku.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy zainteresowanie jest znacznie wzrosło, ludzie nie tylko przychodzą, dzwonią, ale i piszą maile.

Często osoby chcą się dowiedzieć ile mogą zyskać kontynuując zatrudnienie na emeryturze, dowiadują się o to pracownicy, których pracodawcy chcą zatrzymać z uwagi a ich wysokie doświadczenie, od którego zależą wysokie przychody firmy.

Wszystkie osoby, które już zwolniły się z pracy niezwłocznie powinny powiadomić o tym ZUS i dostarczyły do oddziału świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy.

Przeliczanie świadczeń emerytalnych

Jeśli taki dokumenty nie zostaną dostarczone do końca września, emerytury zostaną zawieszone od 1 października 2011 roku. Te osoby, które zdecydują się na zawieszenie emerytury będą mogły nadal pracować, a po 18 miesiącach będą mieli możliwość ponownego przeliczenia emerytury. Termin ten liczy się od 1 października br.

źródło: praca.gazetaprawna.pl (21.06.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

zawieszenie emerytury wysokość emerytury przeliczanie świadczeń emerytalnych emerytrua i praca emerytura a praca

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej