odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Coraz później przechodzimy na emeryturę

Coraz później przechodzimy na emeryturę

W późniejszym wieku przechodzimy na emeryturę fot.: flickr.com
dodano 19 Kwietnia 2011


W ostatnim roku 2010 po raz pierwszy przechodziliśmy tak późno na emeryturę.

Wpływ na dłuższy wiek przechodzenia na świadczenie emerytalne miało przede wszystkim wygaszanie przywilejów emerytów od stycznia 2009 roku.

Przeciętnie, mężczyzna których przechodził na emeryturę miał niewiele ponad 60 lat, natomiast kobieta 59. Średnio wiek dla obojga płci wynosił 59,6 lat.

W 2006 jeszcze szybciej przechodzono na emeryturę, bo już 4 lata wcześniej, wieku 56,6 roku. W 2008 sytuacja uległa poprawie, przynajmniej w przypadku kobiet, rynek pracy opuszczały po 56,2 roku życia.

W obliczu wprowadzanej reformy, społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę, że im dłużej pracuje, tym większą emeryturę dostanie. Dlatego niechętnie przyszli emeryci przyjęli powrót przepisu, który zakładał, że muszą się zwolnić u dotychczasowego pracodawcy, by móc otrzymać emeryturę. Istniały obawy, że nie będą mogli wrócić na swoje stanowiska lub ich praca miałaby odbywać się na nowych, gorszych warunkach.

Wydłużenie wieku emerytalnego w Polsce to tylko kwestia czasu, kraje Unii Europejskiej planują na najbliższe lata wydłużenie wieku emerytalnego lub jego zrównanie dla kobiet i mężczyzn.

Czytaj więcej:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wydłużony wiek emerytalny późniejszy wiek emerytalny wiek emerytalny emerytura

Komentarze:

  • 11/05/2011 przez gosc (aga11)

    POWINNO PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ PO 35 LATACH PRACY DLA KOBIET, BO UWAŻAM ŻE KOBIETA KTÓRA PRZEPRACOWAŁA 35 LAT JEST JUŻ DOSYĆ PRZEPRACOWANA, I NIE POWINNO SIĘ LICZYĆ LAT CZYLI WIEKU PRZECHODZENIA NA EMERYTURĘ TYLKO LICZYĆ OD LAT PRACY NP. 35 DLA KOBIET. I DAĆ SZANSE MŁODYM.

  • 18/05/2011 przez gosc (jaś)

    Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy, bo jedni pracują 15 lat, inni 48 lub więcej lat. Mam 43 lata pracy i wg. rządzących muszę pracować jeszcze 5 lat, bo nie mam ani przywilejów, ani wieku 65 lat. ( Pracuję bez przerwy od 17-go roku życia)

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej