Coraz dłuższy wiek emerytalny w Unii Europejskiej, co na to Polska?

Nad wydłużeniem wieku emerytalnego zastanawia się większość krajów Unii Europejskiej. Polska już podjęła taką decyzję.
Według Angeli Merkel, UE powinna mieć nie tylko jedną walutę, ale i ujednolicony wiek emerytalny, służący minimalizacji deficytów powstałych w trakcie kryzysu.
Rozmowy o wydłużeniu wieku emerytalnego toczą się w 15 krajach UE. W Polsce planowano takie zmiany, jednak najbliższa reforma emerytalna nie ma nic wspólnego z wiekiem emerytalnym.
Najkrótszy wiek emerytalny
Aktualnie poza Polską podobny wiek emerytalny mają: Austriacy, Grecy czy Brytyjczycy, jednak wszyscy zdecydowali się na jego wydłużenie, zazwyczaj poprzez zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Kto przejdzie na emeryturę najpóźniej?
W Niemczech, Holandii, Hiszpanii i Danii zdecydowano się na to, by zarówno kobiety i mężczyźni pracowali w przyszłości do 67 roku życia, obecnie wiek emerytalny wynosi u nich 65 lat. W Danii trwają rozmowy nad kolejnymi zmianami i wydłużeniem wieku emerytalnego do 72 lat.
Przewiduje się, że wkrótce w Polsce będzie obowiązywał najniższy wiek emerytalny, choć i tak w naszym kraju mało kto pracuje do 56-58 lat. Najmłodszymi emerytami w Unii poza Polakami są Luksemburczycy, którzy przechodzą na emeryturę w wieku 59 lat.
W Polsce również powinno podnieść się wiek emerytalny, jednak rząd, z uwagi na zbliżające się wybory, nie planuje wprowadzać już innych reform. Zamiast myśleć o rozwiązaniach, które zapewnią długoterminową poprawę budżetu, proponuje się nie zawsze przemyślane i najlepsze krótkotrwałe rozwiązania.
źródło: rp.pl
Czytaj też:
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Podziel się z innymi!