odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Coraz dłuższy wiek emerytalny w Unii Europejskiej, co na to Polska?

Coraz dłuższy wiek emerytalny w Unii Europejskiej, co na to Polska?

Wiek emerytalny w Europie
dodano 7 Lutego 2011


Nad wydłużeniem wieku emerytalnego zastanawia się większość krajów Unii Europejskiej. Polska już podjęła taką decyzję.

Według Angeli Merkel, UE powinna mieć nie tylko jedną walutę, ale i ujednolicony wiek emerytalny, służący minimalizacji deficytów powstałych w trakcie kryzysu.

Rozmowy o wydłużeniu wieku emerytalnego toczą się w 15 krajach UE. W Polsce planowano takie zmiany, jednak najbliższa reforma emerytalna nie ma nic wspólnego z wiekiem emerytalnym.

Najkrótszy wiek emerytalny

Aktualnie poza Polską podobny wiek emerytalny mają: Austriacy, Grecy czy Brytyjczycy, jednak wszyscy zdecydowali się na jego wydłużenie, zazwyczaj poprzez zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Kto przejdzie na emeryturę najpóźniej?

W Niemczech, Holandii, Hiszpanii i Danii zdecydowano się na to, by zarówno kobiety i mężczyźni pracowali w przyszłości do 67 roku życia, obecnie wiek emerytalny wynosi u nich 65 lat. W Danii trwają rozmowy nad kolejnymi zmianami i wydłużeniem wieku emerytalnego do 72 lat.

Przewiduje się, że wkrótce w Polsce będzie obowiązywał najniższy wiek emerytalny, choć i tak w naszym kraju mało kto pracuje do 56-58 lat. Najmłodszymi emerytami w Unii poza Polakami są Luksemburczycy, którzy przechodzą na emeryturę w wieku 59 lat.

Wiek emerytalny w Europie

W Polsce również powinno podnieść się wiek emerytalny, jednak rząd, z uwagi na zbliżające się wybory, nie planuje wprowadzać już innych reform. Zamiast myśleć o rozwiązaniach, które zapewnią długoterminową poprawę budżetu, proponuje się nie zawsze przemyślane i najlepsze krótkotrwałe rozwiązania.

źródło: rp.pl

 

Czytaj też:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny emerytura 2011 pierwszy filar i filar zus emerytura

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej