odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura pierwszy filar ZUS > Co z wydłużeniem wieku emerytalnego?

Co z wydłużeniem wieku emerytalnego?

Kiedy dłuższy wiek emerytalny w Polsce? fot.: flickr.com
dodano 6 Kwietnia 2011


Jolanta Fedak  nie planuje  wydłużenia   wieku emerytalnego, ponieważ  rząd  wprowadził obostrzenia dotyczące przepisów regulujących przejście na wcześniejszą emeryturą, likwidując niektóre przywileje emerytalne, m.in.  ograniczenie tzw. pomostówek.

Jak podają dane ZUS, wiek przechodzenia na emeryturę nie wydłużył się ani trochę. Wiek przechodzenia Polaków na emeryturę jest wciąż zbyt niski, dla kobiet wynosi 55, dla mężczyzn 60 lat. W ubiegłym roku średnio na emeryturę przechodziły kobiety w wieku 57,8 lat i mężczyźni w wieku 61 lat. Na tak niski wiek przechodzenia na emeryturę wpłynął przede wszystkim przepis umożliwiający otrzymywanie emerytur bez konieczności zwalniania się z pracy (zniesiony w tym roku).

Z planów poniesienia wieku emerytalnego zrezygnował również Michał Boni.

Większość krajów UE jest za podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lub nawet do 67 lat, czy tez do jego zrównania. W Polsce zamiast tego rząd rozwiązuje problemu na krótką metę zmniejszając składki przekazywane do OFE i przekazując je ZUS. Jeśli nic się nie zmieni, Polska będzie jednym z najstarszych krajów w Unii Europejskiej, a na jednego emeryta będzie pracowało dwa razy więcej zatrudnionych niż obecnie.

Nie dość, że w najbliższym czasie nie podniesie się wieku emerytalnego, to wciąż nie rozwiązano kwestii związanych z emeryturą mundurowych, górników czy ubezpieczonych w KRUS rolników, którzy mogą przejść na emeryturę na korzystniejszych warunkach niż pozostali.

Zdaniem ekspertów, trzeba m.in. podnieść wiek emerytalny kobiet, zlikwidować specjalne przywileje górników, mundurowych, ponieść składki zamożniejszych rolników do KRUS czy ograniczyć prawo do przechodzenia na emerytury pomostowe. Wprowadzenie dłuższego wieku emerytalnego powinno być priorytetem dla rządu, to zdecydowanie odciążyłoby deficyt państwa i przyczyniło, by się do zmniejszenia dziury budżetowej. Reforma powinna być przeprowadzona w perspektywie najbliższych 10 lat i swoim zasięgiem miałaby  objąć osoby mające do 40 lat.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny

Komentarze:

 • 09/04/2011 przez gosc (jaś)

  Przejście na emeryturę powinno być uzależnione nie od wieku, ale od lat pracy. Mnie ZUS nie chce dać emerytury po 43 składkowych latach pracy, bo nie mam ani przywilejów, ani wieku 65 lat.

 • 10/04/2011 przez gosc (jaś)

  Wyższy wiek emerytalny, jeśli byłby wprowadzony, to powinien objąć osoby o niskim stażu pracy np. poniżej 35 lat. (ewentualnie do uzgodnienia)

 • 17/04/2011 przez gosc (jacuś)

  niech rząd weźmie się za swoje ( diety i dodatki które im przysługują ) a nie próbują odbierać prawa do wcześniejszych emerytury górnika !!!!!

 • 01/10/2011 przez gosc (Pracownik)

  Znalazłem ciekawą ankietę dotyczącą wieku emerytalnego górników. http://forumgornicze.pl/index.php?topic=18.0

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej