odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura i praca zarobkowa > Zachowaj swoją emeryturę!

Zachowaj swoją emeryturę!

Aby zachować emeryturę - do końca września zwolnij się z pracy fot.: flickr.com
dodano 8 Lipca 2011


Tysiące Polaków musi zwolnić się z pracy, by móc zachować świadczenie emerytalne.

Kto musi rozwiązać stosunek pracy, by otrzymywac emeryturę?

W 2009 roku osoby, które pobierały emeryturę mogły jednocześnie pracować na dotychczasowym miejscy pracy. Od 2011 wrócił jednak obowiązek zwolnienia się z pracy, by móc pobierać emeryturę. Dlatego osoby, które w tym czasie nabyły prawo do świadczenia emerytalnego, a nie zwolniły się z pracy muszą zrobić to do końca września 2011 roku, w przeciwnym razie ZUS zawiesi im wypłacanie emerytury.

Dotyczy to ok. 50 tys. osób. Po rozwiązaniu stosunku pracy mogą wrócić na dotychczasowe stanowisko, jednak pracodawca musi na to wyrazić zgodę. Nie ma żadnych przepisów, które wymuszałyby przyjęcie z powrotem emerytowanego pracownika.

W złej sytuacji są zwłaszcza urzędnicy administracji publicznej, którzy muszą wygrać konkurs.

Dlatego emeryci ślą skargi do rzecznika praw obywatelskich. Ustawa może zostać zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, ale nikt nie planuje takich działań.

Z pracy nie muszą rezygnować osoby, które już wcześniej rozwiązały stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Efekt zmiany przepisów dot. pobierania emerytury jednocześnie pracując

Na zmianie przepisów miało zaoszczędzić państwo. Zakładano, że nie wszyscy emeryci będą zwalniać się z pracy, by od razy po uzyskaniu wieku emerytalnego przejść na emeryturę, wówczas nie wypłacano by im świadczenia.

Takie osoby mogą jednak liczyć na wyższe emerytury! Po 18 miesiącach będą oni mieli możliwość ponownego przeliczenia emerytury. Więcej odłożą i od większej kwoty zostanie im naliczone świadczenie.

 

Czytaj też:

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura . emerytury emerytura a praca emerytura i praca

Komentarze:

  • 22/07/2011 przez gosc (lucja)

    Jeżeli ktoś otrzymał emeryturę (nie wcześniejszą lub pomostową), to powinien mieć możliwość pobierania jej pracując i nie zwalniając się. inne rozwiązania są niesprawiedliwe i Rzecznik Praw Obywatelskich powinien to zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Osobiście w to nie wierzę. Bo gdyby chodziło to o jakąś grupę uprzywilejowaną (czasem mówie o sobie geniusze, wybrańcy ) to by to z korzyscią dla nich rozpatrzono natychmiast, a o niesprawiedliwości jaka mogłaby ich spotkać byłoby głośno wszędzie. A my zwykłe MRÓWKI to możemy dostawać tzw. kopy życiowe. Na skargę teraz można iść tylko do Pana Boga.

  • 26/07/2011 przez gosc (Emeryt)

    Jeżeli Osoba Pracuje Na 2 Etatach Na Umowe O Prace Na Czas Nieokreślony I Pobiera Emeryturę To Musi Zwalniac Sie Z Obu Etatów ? Moze Da Się Zwolnic Z Jednego Etatu Zanieśc Świadectwo Pracy Do ZUS I Dalej Pobierac Emeryture I Zachowac Ten Jeden Etat Bez Rozwiązywania Stosunku Pracy ? Orientuj Sie Ktoś Czy Takie Coś Jest Możliwe.

  • 07/01/2012 przez gosc (kawa)

    Emeryci idzcie odpoczać dajcie pracować innym

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej