odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Zmiany w OFE w 2011 roku

Zmiany w OFE w 2011 roku

Proponowane zmiany w OFE w 2011 roku. fot: sxc.hu
dodano 20 Maja 2011


W 2011 roku składka do OFE została zmniejszona z 7,3 % do zaledwie 2,3% naszego wynagrodzenia. Różnica pozostanie w ZUS-ie, aby łatać dziurę budżetową.

Tak więc, 5% naszego wynagrodzenia brutto trafia na indywidualne konta osobiste w ZUS-ie.

Minister Jolanta Fedak tłumaczy zmiany w podziale składki emerytalnej faktem, iż w momencie wprowadzania reformy nie były wskazane dokładne źródła jej finansowania. Stwierdza również, że utrzymanie obecnego systemu jest niemożliwe ze względu na brak pieniędzy.

Rząd proponuje towarzystwom emerytalnym zwiększenie limitu, który będzie można inwestować w akcje. Teraz Powszechne Towarzystwa Emerytalne, zarzadzające środkami z OFE do tej pory mogły inwestować maksymalnie 35% składek w akcje. Poziom ten ma być zwiększony do 60%.

Ogólnie jednak na rynku akcji będzie mogło być zakupione mniej akcji. Szacuje się, że w 2010 roku do OFE wpłynęło 24 mld zł, a w 2011 będzie to tylko 11 mld zł, co powoduje, że fundusze będą mogły zainwestować na rynku akcji o 1,4 mld zł mniej.

To tyle o liczbach, a jak proponowane zmiany wpłyną na nasze przyszłe emerytury?

Rząd proponuje, aby 5 % naszego wynagrodzenia brutto trafiało do ZUS-u na specjalne subkonta. Środki te będą waloryzowane według minimalnego wzrostu PKB, w ostatnich 10-latach wynosił on nieco ponad 6,5%.

Problem jest w tym, że środki w ZUS-ie będą tylko wirtualnym bytem. W rzeczywistości będą one na bieżąco przekazywane na wypłaty świadczeń dla obecnych emerytów. Już teraz  co miesiąc przekazujemy 13,7% wynagrodzenia na ten cel w ramach pierwszego filaru.

Satnisław Gomułka z Business Center Club zauważa, że jest to tylko obietnica Państwa, żę środki te zostaną przeznaczone na nasze przyszłe emerytury. Wszyscy wiemy jak ulotne są obietnice polityków. Nawet Pan Tusk zauważa, że „on i inni politycy czasem, a nawet często składaja obietnice, których nie dotrzymują z takich czy innych powodów”.

Specjaliści z sektora ubezpieczeniowego oraz KNF-u alarmują, że w tej sytuacji każdy powienien rozważyć dodatkowe i regularne oszczędności na emeryturę, w ramach III filaru.

POLECANE:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

zmiany w ofe fundusze emerytalne ofe zmiany

Dodaj komentarz

Wyślij