odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Zmiany w OFE 2013

Zmiany w OFE 2013

dodano 27 Marca 2013


Zasady i termin wypłacania emerytur z OFE?

Towarzystwa proponują, aby wypłaty następowały w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, na zasadzie, że wypłacane będzie comiesięczne świadczenie a pozostałe środki pozostaną nadal w OFE i bedą inwestowane. Powstały konkretne propozycje projektów emerytury dożywotniej, okresowej i małżeńskiej.

Rząd natomiast rozważa rzowiązanie, aby środki można było wypłacić już 15 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jednak nie trafią one do rąk prywatnych, tylko miały by być przetransferowane do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i tam czekałyby bez możliwości ich pomnażania, aż osiągniemy wiek emerytalny. Wydaje się, że głównym celem tego pomysłu jest zmniejszenie zadłużenia rządu.

Zmiany związane z systemem opłat w OFE

Prawdopodobnie wysokość opłat zostanie uzależniona od efektywności działań funduszu i osiąganych wyników finansowych.

Poziom kapitałów w OFE a wielkość zgromadzonych aktywów

Poziom wymaganych kapitałów został określony ponad 12 lat temu, gdy OFE dopiero wchodziły na rynek. Aktualnie wszystkie towarzystwa spełniają te wymogi, jednak branża spodziewa się zmian, które miałyby dostosować poziom kapitału do poziomu aktywóww, którymi zarządza dane ofe.

Możliwości inwestowania środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych

Rozmawia się nad zmianą zakresu możliwych inwestycji. Powszechne Towarzystwa Emerytalne zgłaszały pomysły aby obecne dość ryzykowne rozwiązania inwestycyjne zastąpić subfunduszami z ochroną kapitału. Pojawiają się też głosy zupełnie skrajne, aby zwiększyć dopuszczalne rodzaje inwestycji, i jednocześnie uzależnić poziom ryzyka od wieku członka funduszu. Obecnie OFE muszą większośc środków inwestować w obligacje skarbowe.

Zmiany w zasadach osiągnięcia minimalnej stopy zwrotu

Obecnie Powszechne Towarszystwa Emerytalne mają wymóg osiągnięcia minimalnej stopy zwrotu z inwestycji. Pod uwagę brany jest okres 3 letni i weryfikacja następuje co pół roku. Jeśli PTE nie zarobiło dostatcznie dużo, musi dopłacić do rachunków klientów wymagane środki.

Właściciele towarzystw proponują, aby ten okres i częstotliwość zostały wydłużone, gdyż sa to inwestycje długoterminowe, zwykle ponad 30 letnie.

Na konkretne informacje o zmianach poczekamy minumum do maja 2013 roku

Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które zarządzają środkami zgromadzonymi w Otwartych Funduszach Emerytalnych zgłaszają wiele propozycji zmian do rządu, jednak na decyzję musimy poczekać do maja 2013, kiedy rząd otrzyma raporty m.in od resortu pracy o sytuacji II filaru wraz z propozycjami zmian.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij