odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Reformie OFE zdecydowane NIE!?

Reformie OFE zdecydowane NIE!?

Reforma emerytalna podważy fundamenty demokracji? fot.: sxc.hu
dodano 10 Lutego 2011


Jerzy Hausner, były wicepremier, członek Rady Polityki Pieniężnej, podziela zdanie Leszka Balcerowicza i jest przeciwny reformie OFE.

Według Hausera, rząd dąży do dekonstrukcji reformy systemu emerytalnego, a nawet jej cofnięcia. Działania rządu porównuje do sytuacji na Węgrzech oraz sądzi się, że kroki te mogą wywołać wątpliwości i podważyć fundamenty demokracji. Zamiast reformy OFE, rząd powinien zmniejszyć bieżące potrzeby pożyczkowe i zadbać o poziom rentowności obligacji podnosząc składkę rentową do poziomu sprzed obniżki.

Minister Michał Boni przekonuje jednak, że rząd chce jedynie wprowadzić korektę do obowiązującego systemu emerytalnego, a obniżka składki do OFE pozwoli obniżyć potrzeby pożyczkowe. Ponadto planuje się, by w przyszłości podwyższyć wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 2015 roku, by w 2030 wynosił on 67 lat. Proponuje się również przekształcenia w KRUS i emeryturach mundurowych, podniesienie o 2 pkt procentowe składki rentowej, zmiany w zasadach ulgi rodzinnej, która obowiązywałaby od trzeciego dziecka, podniesienie efektywności OEF, a także zmiana kwalifikacji długu publicznego w Komisji Europejskiej.

Za propozycją rządu optował również wiceminister Ludwik Kotecki, zapewniający, że państwo nie zabiera nikomu pieniędzy, a jedynie redukuje koszty przekazywania składek emerytalnych.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij