odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Emerytury z OFE nie są wypłacane!

Emerytury z OFE nie są wypłacane!

Emerytury z OFE zaginęły między ZUS a OFE fot.: flickr.com
dodano 23 Sierpnia 2012


Część kobiet, którym powinno się wypłacać emerytury również z OFE takich nie otrzymuje, ponieważ ZUS zapomniał przekazać takich informacji funduszom.

Niewielki procent kobiet, które nabyły prawo do emerytury, czyli osiągnęły wiek emerytalny i rozwiązały stosunek pracy, pobiera emeryturę kapitałową. Wiele z nich może nie wiedzieć, że nie otrzymuje należnych im pieniędzy, ponieważ średnie świadczenie z OFE wynosi ok. 80 zł. Kobiety te urodziły się miedzy 1945 a 1952 rokiem.

Mimo iż w funduszach emerytalnych do pobierania świadczenia jest uprawnionych więcej osób, pobiera je jedynie niewielki procent. W Nordea uprawnionych do pobierania świadczenia jest 1015 osób, a w ostatnim miesiącu podejmuje je niespełna 110 osób. W Amplico OFE jest podobnie, odpowiednio uprawnionych jest 802 kobiet, a świadczenie pobiera jedynie 238 osób.

Skąd ta sytuacja?

Zdarza się, że ZUS nie powiadomił funduszu emerytalnego o przejściu na emeryturę, gdyż osoba wypełniająca wniosek o emeryturę nie otrzymała dodatkowego oświadczenia o członkostwie w OFE. Różnica między liczbą osób uprawnionych do pobierana świadczenia, a tymi które je nie podejmują może wynikać również z tego, że kobiety kontunuują pracę. Możliwe też, że kobiety zdecydowały się na wcześniejsze przejście na emeryturę, a w tym przypadku trzeba było zrezygnować z członkowstwa w OFE.

Zdarzyły się również sytuacje, gdzie zgromadzony kapitał był zbyt niski, dlatego został wypłacony w formie jednorazowej wypłaty.

Do OFE na emeryturę kapitałową odkładało ok. 28,3 tys. kobiet powyżej 50 roku życia i taka liczba powinna te świadczenia otrzymywać. W marcu jednak towarzystwa wypłaciły niespełna 1630 świadczeń, to 2,5% wszystkich kobiet uprawnionych do emerytury z OFE.

Winą za taki stan rzeczy OFE obarczają ZUS, ponieważ nie przekazuje on informacji o osobach uprawnionych do otrzymywania emerytury kapitałowej.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura ofe zus emerytura zus ofe

Komentarze:

  • 16/01/2013 przez otylia

    Dlatego tak ważnym jest aby zacząć oszczedzać w IKZE czy IKE, to są niezłe produkty i uprzywilejowane podatkowo, więc chyba warto zabezpieczyć się w ten sposób na przyszłość.

Dodaj komentarz

Wyślij