odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura drugi filar OFE > Emeryci pracujący za granicą też muszą się zwolnić.

Emeryci pracujący za granicą też muszą się zwolnić.

Zagraniczni emeryci
dodano 31 Stycznia 2011


Od 1 stycznia, by pobierać świadczenia, każdy kto nabył prawo do emerytury 2011 musi rozwiązać umowę o pracę. Jeśli do 31 grudnia 2010 roku osoba pobierała emeryturę kontynuując zatrudnienie, musi rozwiązać umowę do końca września.

Emerytura a praca 2011 - emeryci zagraniczni

Do końca stycznia do 308 tys. osób, które dorabiają na emeryturze - ZUS wyśle listy z informacją o konieczności zerwania umowy, by otrzymywać świadczenia emerytalne. Takie listy otrzymają również emeryci pracujący w państwach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii, Lichtensteinie, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Korei Płd., Macedonii, Chorwacji, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie.

Co należy zrobić?

Emeryci mieszkający za granicą, którzy otrzymają list z ZUS, muszą wysłać do niego pismo zaświadczające o rozwiązaniu  umowy z dotychczasowym pracodawcą.  Należy  załączyć do niego zaświadczenie od pracodawcy, u którego pracowali, że nie są już u niego zatrudni. Można to zrobić również za pośrednictwem zagranicznego organu rentowego.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura a praca emerytura 2011 emeryci pracujący za granicą

Komentarze:

  • 26/03/2011 przez gosc (janina)

    Mam 62 lata.Od 2 lat pobieram emeryture z Polski.W Kanadzie wiek emerytalny dla kobiet wynasi 65 lat.Pracuje u tego samego pracodawcy od 20 lat,ale nie stac mnie na wczesniejsza emeryture,musze pracowac jeszcze 3 lata.Nie moge sobie wyobrazic sytuacji kiedy poprosze o zwolnienie z pracy i jednoczesnie o zatrudnienie mnie nastepnego dnia.Bede sie bala ze zaczna sie smiac.Tutaj sie nie wydaje zaswiadczen typu polskiego.Jesli zechcieliby mnie zatrudnic z powrotem to stracilabym b.duzo.Dlugo byloby tlumaczyc.Emerytura albo praca zabiera mi pieniadze,ktore mi sie prawnie naleza.Po drugie ja nie pracuje w Polsce i nie zabieram nikomu miejsca pracy.Pracowalam w kraju przez 16 lat i placilam skladki.Teraz ja nie dostane pieniedzy ale Skarb Panstwa takze nie zobaczy podatkow z mojej emerytury.Mysle ze w dalszym ciagu komunistyczne myslenie niektorych przy wladzy wciaz kwitnie.Janina.

Dodaj komentarz

Wyślij