odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura dla osob urodzonych po roku 1948 > Emerytura dla osób ur. po 1948r.

Emerytura dla osób ur. po 1948r.

dodano 8 Lutego 2010


Osoby ur. od dnia 1.01 1949 r. nabywają prawo do emerytury według nowych zasad, czyli z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem jest osiągnięcie minimalnego wieku emerytalnego. Powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Osoby, które wykonywały pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze mają prawo do obniżonego wieku emerytalnego, który obecnie wynosi: kobiety – 55 lat, mężczyźni – 60 lat. Przysługują im wówczas emerytury pomostowe.

Podstawą obliczenia emerytury jest zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, za okres od 1 stycznia 1999 r. powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy (za okres przed 1999 r.). Emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia zgromadzonej na koncie kwoty przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Tabele średniego dalszego trwania życia ogłaszane są raz w roku przez Prezesa GUS.

 

Warto zauważyć, że nie jest brany pod uwagę minimalny okres ubezpieczenia, jak to było wcześniej. Również wybór OFE nie ma wpływu na przyznanie świadczenia emerytalnego. Emeryturę według nowych zasad otrzymają osoby, które wybrały OFE, oraz te które nie przystąpiły do żadnego funduszu. Z tym, że osoby ur. po 1948 roku, które wybrały OFE otrzymają dodatkowo okresową emeryturę kapitałową ze środków, które zgromadziły w funduszu.

Najważniejszą zmianą dla przyszłych emerytów jest możliwość samodzielnego kreowania wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, poprzez gromadzenie oszczędności w III filarze. Zważywszy na fakt, że emerytura z pierwszego i drugiego filaru udzielana według nowych zasad będzie wynosiła ok. 50% ostatniego wynagrodzenia nie można pominąć roli dodatkowego kapitału, który pozwoli żyć godnie po przejściu na emeryturę.

Czytaj więcej:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej