odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Dokumenty i formalnosci wymagane przez ZUS > Od niekorzystnej decyzji ZUS można się odwołać

Od niekorzystnej decyzji ZUS można się odwołać

dodano 16 Marca 2010


Jeśli ZUS odmówił przyznania świadczenia emerytalnego lub wyliczył jego wysokość poniżej oczekiwań, można zaskarżyć tę decyzję do sądu. Odwołanie kieruje się do sądu okręgowego – sądu pracy, właściwego dla miejsca zamieszkania powoda. Sprawę wnieść trzeba w ciągu 30 dni od dnia doręczenia decyzji zakładu.

 

Od niekorzystnej decyzji ZUS można się odwołaćOdwołanie składane jest na piśmie. Można zanieść osobiście lub wysłać pocztą do tego oddziału ZUS, który przyznania świadczenia odmówił. We wniosku podać należy dane osobowe i miejsce zamieszkania odwołującego się, a także właściwy sąd, do którego kierowane jest odwołanie. Bardzo ważny jest numer decyzji ZUS. Należy również określić i uzasadnić, dlaczego decyzja zakładu jest niekorzystna. Pod odwołaniem należy złożyć własnoręczny podpis.

 

Po złożeniu odwołania w oddziale ZUS, urzędnicy mają 30 dnia na zmianę lub uchylenie swojej decyzji. Wówczas wydawana jest nowa decyzja. Jeśli jest ona dla starającego się o świadczenie satysfakcjonująca postępowanie kończy się na tym etapie. Jeśli jednak ZUS nie zmieni poprzedniego postanowienia, ma obowiązek w ciągu 30 dni od złożenia odwołania przesłać sprawę do sądu wraz z kompletem akt i uzasadnieniem odmowy przyznania świadczenia.

 

Postępowanie w tego rodzaju sprawach jest na ogół bezpłatne. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ZUS reprezentowany jest przez radcę prawnego. Może on złożyć wniosek o zwrot kosztów zastępstwa procesowego. Jeśli powód przegra sprawę, musi liczyć się z koniecznością pokrycia tych kosztów, sięgających kilkuset złotych. ZUS jednak na ogół nie korzysta z radców prawnych, bazując na specjalnie do tego celu przygotowanych pracownikach. W takiej sytuacji nie należy obawiać się dodatkowych kosztów postępowania.

 

Apelację od niekorzystnego wyroku składa się po dwóch tygodniach od daty doręczenia orzeczenia sądu okręgowego wraz ze stosownym uzasadnieniem. Jeśli powód nie zażąda przedstawienia uzasadnienia wyroku w okresie 7 dni od jego ogłoszenia, termin na złożenie apelacji liczony jest od dnia, w którym upłynął termin żądania uzasadnienia.

 

Jeśli sprawa została niekorzystnie rozstrzygnięta przez sąd apelacyjny, można wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Taki pozew sporządzić powinien jednak radca prawny lub adwokat. Sąd Najwyższy rozpatruje sprawy pod kątem niewłaściwej interpretacji przepisów lub błędów proceduralnych.

 

Zgodnie ze zmianami w procedurze postępowania w sprawach cywilnych, wprowadzonymi w roku 2005 sąd nie może już pouczać osób, które starają się o prawo do świadczeń emerytalnych, jak mają walczyć o swoje prawa. Dlatego w sprawach trudnych i precedensowych warto zwrócić się do profesjonalnej kancelarii.

 

Zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego osobom walczącym przed sądem o prawo do świadczeń emerytalnych przysługuje prawo do ustawowych odsetek za zwłokę w wypłacie emerytury licząc od dnia wydania niekorzystnej dla ubezpieczonego decyzji.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 24/08/2010 przez gosc (k oczachowski)

    wzor odwolania do sadu apelacyjnego w sprawie nie przyznania rety chorobowej

  • 08/09/2010 przez Ania

    Odwołanie powinno mieć formę pisemną. Powinno zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest kierowane imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby ubezpieczonej, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, oznaczenie zaskarżonej decyzji (numer decyzji nadany przez ZUS), określenie i uzasadnienie zarzutów i wniosków, dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, żądania dotyczące sposobu rozwiązania sprawy, odręczny podpis ubezpieczonego, jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Warto do odwołania dołączyć dokumenty potwierdzające Pana stanowisko w sprawie np. wyniki badań, zaświadczenia lekarskie, itp.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej