odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Zastrzeżenia do projektu ustawy o emeryturach mundurowych

Zastrzeżenia do projektu ustawy o emeryturach mundurowych

Propozycje zmian w emeryturach mundurowych fot..: flickr.com
dodano 7 Marca 2012


Projekt ustawy o emeryturach mundurowych przygotowany przez resort spraw wewnętrznych budzi wiele zastrzeżeń. Ministerstwo Finansów uważa, że mundurowym powinno się naliczać emerytury w podobny sposób, jak w powszechnym systemie emerytalnym.

Zgodnie z propozycją resortu spraw wewnętrznych emerytura mundurowa według nowych zasad powinna być naliczana na podstawie średniej z trzech lat wskazanych przez funkcjonariusza, a nie tak jak dzisiaj na podstawie ostatniej pensji. Dodatkowo wysokość emerytury mundurowej może wynieść maksymalnie 75% uposażenia naliczanego z trzech ostatnich lat.

Ministerstwu Finansów nie odpowiadają takie propozycje zmian. Według MF wysokość emerytury powinna zależeć, tak jak w przypadku emerytur powszechnych od wysokości zgromadzonych składek, tu od całego okresu służby, a nie tylko być naliczana z trzech wybranych lat. Takie posunięcie spowodowałoby obniżenie wysokości emerytury mundurowej, czyli być obniżona by stopa zastąpienia była zbliżona do przewidywanej w powszechnym systemie emerytalnym.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Wysokość emerytury w Polsce w zależności od stopy zastąpienia może wynieść ok. 30 – 50% ostatniej pensji. Podobnie ma być w przypadki mundurówek.

Funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę 12 lat wcześniej niż powszechnie obowiązujący wiek emerytalny, a ich emerytura wcale nie jest przez to mniejsza. Wraz z wydłużaniem powszechnego wieku emerytalnego do 67. roku życia powinno się podnieść moment przechodzenia służb mundurowych na emeryturę.

Projekt ustawy zakłada, że prawo do emerytury mundurowej nabędą funkcjonariusze, którzy będą mieli przepracowane przynajmniej 25 lat oraz osiągną wiek 55 lat.

Czytaj też:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura mundurowa emerytury mundurowe reforma emerytur mundurowych zmiany w emeryturach mundurowych

Komentarze:

  • 01/05/2012 przez gosc (Gość)

    I to jest sprawiedliwość społeczna? w GP24.pl podano wynagrodzenia w służbach mundurowych (+300 zł podwyżki od lipca 2012) - od ostatniego wynagrodzenia oblicza się 75 % emerytury (+ ewent. rentę - ale max 80 %) - i tak: Mundurówka 5300 zł - średnia pensja policjanta, naczelnika wydziału w stopniu komisarza, 15 lat służby. W skład uposażenia każdego funkcjonariusza policji wchodzi płaca zasadnicza zależna od zajmowanego stanowiska, dodatek za stopień i dodatek służbowy. Policjanci otrzymują również trzynastą pensję oraz ekwiwalent za umundurowanie. 4500 - major Wojska Polskiego 4200 zł - średnia pensja dyżurnego jednostki policji, aspirant, 10 lat służby 3636 zł - specjalista ds. uzależnień w zakładzie karnym. Czteroletni staż pracy. Do tego dodatki i trzynastka 2800 zł - kapral w wojsku 2700 zł - żołnierz zawodowy rozpoczynający karierę w stopniu szeregowego 2900 zł - średnia pensja policjanta, referenta ruchu drogowego w stopniu starszego sierżanta, 5 lat służby 2400 zł - średnie miesięczne uposażenie policjanta z wydziału patrolowo-interwencyjnego, posterunkowy, po ukończonym szkoleniu podstawowym 2345 zł - początkujący zawodowy strażak

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły