odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Wiek emerytalny w krajach Unii Europejskiej

Wiek emerytalny w krajach Unii Europejskiej

Wiek emerytalny w Europie fot.: flickr.com
dodano 4 Marca 2012


Protestujemy, zbieramy podpisy, podniesienie wieku emerytalnego w Polsce jest jednak nieuniknione. Donald Tusk przedstawił swoje stanowisko na spotkaniu z Parlamentarną Grupą Kobiet, które odbyło się 23 II 2012 roku. Uznał on, że bez zmian ”emerytura nie wystarczy nawet na najbardziej podłe przeżycie”.

Starzenie się społeczeństwa oraz widmo nieuniknionego kryzysu, to jedne z głównych powodów proponowanych reform emerytalnych w Europie. Tylko niektóre kraje jednak mają zamiar zdecydować się na podniesienie wieku emerytalnego powyżej 65 lat. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel uważan atomiast, że to jedyne rozsądne rozwiązanie i konieczne jest wprowadzenie tego planu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Obecnie przeciętny próg emerytalny w przypadku kobiet wynosi 61,8 lat, jeżeli chodzi o mężczyzn jest to 62,9 lat. Cała Europa pracuje więc nad zmianami, w Polsce najbardziej dotkliwie odczują je panie, ponieważ Rząd planuje wydłużyć im wiek emerytalny aż o 7 lat.

Wiek emerytalny w Europie

Wiek emerytalny kobiet w Polsce wynosi 60 lat. Jeżeli chodzi o kraje Unii to sytuacja podobnie prezentuje się w Bułgarii, Francji, Grecji, Rumuni,, Wielkiej Brytanii, na Malcie oraz we Włoszech. Mężczyźni w Polsce mają obowiązek pracować do 65 roku życia, podobnie jest w Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Sprawa reform budzi oczywiście wiele kontrowersji. Polskie ugrupowania protestujące przeciw zmianom to: Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Solidarna Polska. „Proponujemy dobrowolne zatrudnienie osób zdolnych do pracy po przekroczeniu obowiązującego wieku emerytalnego. Praca ponad ustawowy wiek emerytalny to wybór a nie przymus” pisał szef PiS.

Widać jednak wyraźnie, że żadne protesty nie przyniosą upragnionych efektów. Premier o nich wie, spotyka się ze specjalistami, z ugrupowaniami, na podsumowaniu 100 dni pracy Gabinetu także obecny był temat emerytur. Premier jest nieugięty, przedstawia swoje stanowisko konsekwentnie, wciąż na nowo. Bo jakie może mieć inne stanowisko jeżeli Komisja Europejska ZALECA wprowadzenie zmian, a część krajów członkowskich (m. in Niemcy ) już wdrożyła w życie te plany?

Autor

Martyna Wabich

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny w Europie unia europejska wiek emerytalny

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły