odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Reforma emerytalna w drodze

Reforma emerytalna w drodze

Największym ciężarem zapowiadanej reformy zostaną obciążeni najbiedniejsi i najsłabsi fot.sxc.hu
dodano 18 Marca 2012


Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie ulegnie naciskom ze strony społeczeństwa bądź koalicji i nie zmieni swojego stanowiska wobec reformy systemu emerytalnego.

Projekt reformy emerytalnej już gotowy

Podniesienie wieku przechodzenia w stan spoczynku zawodowego i zlikwidowanie jego granicy między kobietami a mężczyznami stało się już wyrocznią w ustach premiera. Oświadczył on także, iż osoby, które znajdą się wieku przedemerytalnym będą miały zapewniona pomoc. Rozwiązaniem dla obywateli, którzy znajdą się w najgorszej sytuacji, mają być emerytury częściowe. Premier jednak podkreślił, iż będą to emerytury, które wynikną z własnego kapitału, a nie będą świadczeniem socjalnym wypłacanym przez państwo.

Emerytury widziane oczami:

- PSL

PSL wciąż podtrzymuje swoje stanowisko wobec emerytur i wysuwa propozycję korzystnie brzmiącą dla matek. Mają one otrzymać dopłatę do kapitału emerytalnego, aby moc korzystać z emerytury częściowej. 20 – 30 tys. zł. - taka kwotę za każde urodzone dziecko ma przyznać Polce państwo zdaniem ludowców. Będzie to stanowić dodatek do kapitału emerytalnego.

- prezydenta

Dla prezydenta również ważne jest, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla kobiet. Według głowy państwa nie ma uzasadnienia protestów tych, którzy są dzisiaj w wieku przedemerytalnym, bo to ich w ogóle nie dotknie. Komorowski twierdzi, ze trzeba się pochylić z troską nad tym pokoleniem, który dopiero wejdzie w wiek produkcyjny, gdyż będzie musiało udźwignąć ciężar emerytur obecnego pokolenia. Reforma emerytalna jest według prezydenta procesem nieuchronnym dla ratowania Polski.

- związkowców

Zdaniem byłego przewodniczącego Solidarności największy ciężar zapowiadanej reformy spadnie na najbiedniejszych i najsłabszych. W opinii Janusza Śniadka rząd powinien doprowadzić do sytuacji, w której najbogatsi będą odprowadzać składkę od całości swoich dochodów, dzięki czemu koszty reformy będą rozłożone sprawiedliwie.

Demograficzna katastrofa nadciąga

Alternatywą dla reformy emerytalnej może stać się odpowiednio prowadzona polityka prorodzinna biorąc pod uwagę fakt starzejącego się społeczeństwa, jednak nikt z rządzących nie przedstawił do tej pory konkretnych propozycji tego aspektu, co negatywnie prognozuje na ten rodzaj polityki.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emerytalny system emerytalny w Polsce reforma emerytalna

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły