odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Reforma emerytalna

Reforma emerytalna

Wydłużanie wieku emerytalnego kobiet i meżczyzn - prace nad reformą emerytalna fot.: sxc.hu
dodano 7 Marca 2012


Rząd twierdzi, że reforma emerytalna to absolutna konieczność. Opozycja proponuje inne rozwiązania. Na górze trwają spory a sami zainteresowani zastanawiają się, czy w wieku 67 lat zwyczajnie znajdą siłę by wstać rano do pracy, jeśli takową będą posiadać. A może będą musieli pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

Gabinet swoją decyzję uzasadnia zmianami demograficznymi, ciążącym nad Europą widmem kryzysu i pozytywnymi skutkami jakie przynoszą reformy w Szwecji czy w Niemczech.

PIS jednak zdecydowanie odrzuca te argumenty, jak twierdzi bowiem, nie można porównywać Polski z jej zachodnim sąsiadem z powodu jednej prostej różnicy: standardu życia. Szef PIS uważa, że gdyby nasze standardy były tak wysokie, moglibyśmy pracować dużo dłużej, wydłużenie jednak wieku emerytalnego w Polsce spowoduje rosnący poziom bezrobocia, niezadowolenie społeczne i obniżenie jakości pracy.

PIS rusza na ulice

W środę 14 marca o godz. 18.00 PIS organizuje przemarsz z Placu Trzech Krzyży w Warszawie pod Kancelarię Premiera. Nie zgadzają się na reformy w postaci przedstawionej przez Gabinet. Jarosław Kaczyński uważa, że kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po 65 powinni mieć prawo wyboru tego czy chcą dalej pracować czy też nie. Nie przyjmują przymusu do wiadomości. Oburza ich także brak konsultacji społecznych, które w tej sprawie powinny być przeprowadzone. Stosunek partii do reformy spowodował m.in. podwyższenie poparcia w sondażach.

Badania i sondaże w sprawie reformy emerytalnej

Na podstawie szacunków Instytutu Badań Strukturalnych widać wyraźnie, że reforma przyniesie korzyści w postaci: stopniowego wzrostu PKB, wzrostu liczby nowych miejsc pracy oraz dochodów budżetu państwa.

Premier przedstawia swoje stanowisko konsekwentnie, nie ugina się mimo fali protestów i wciąż zbieranych podpisów. Na spotkaniu z Klubem Parlamentarnym kobiet oświadczył ,że „Jeżeli wiek emerytalny pozostanie na obecnym poziomie, a ludzie będą żyli coraz dłużej, to emerytura nie wystarczy nawet na najbardziej podłe przeżycie”. PO kurczowo trzyma się wykresów i prognoz, tymczasem punkty poparcia dla jego partii na wykresach spadają w dół.

Autor

Martyna Wabich

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

wiek emerytalny wydłużenie wieku emerytalnego reforma emerytalna

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły