odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Potrzeba i cel uchwalenia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Potrzeba i cel uchwalenia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Potrzeba i cel uchwalenia ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym fot.: flickr.com
dodano 9 Czerwca 2011


Nowa usługa finansowa  pozwoli osobom posiadającym prawo do nieruchomości na odmrożenie zawartego w niej kapitału poprzez umowę z instytucją kredytującą (np. bankiem), na podstawie której instytucja ta zobowiązuje się do postawienia do dyspozycji kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych w zamian za ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości.

Kredytobiorca nie będzie zobowiązany do zwrotu odwróconego kredytu hipotecznego, ponieważ instytucja kredytująca zaspokoi swoje roszczenia po jego śmierci z kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. Umowy tego typu obowiązują już od dawna na rynkach innych krajów, np. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, a do wpisania jej na grunt polskiego prawa przekonuje projektodawców coraz gorsza sytuacja demograficzna państwa oraz zainteresowanie nią instytucji finansowych.

Autorzy założeń opisując pogarszającą się sytuację demograficzną naszego kraju oraz opinie rodaków o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę powołują się na dwa dokumenty. Zgodnie z pierwszym z nich - notatce informacyjnej Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącej prognozy liczby ludności Polski na lata 2008-2035 - pomimo ogólnemu ubytkowi liczby ludności w tych latach, wzrastać będzie liczba emerytów. Systematycznemu wzrostowi liczby ludności w wieku emerytalnym będzie towarzyszyło wydłużanie się przeciętnego trwania życia co spowoduje, że średni okres pobierania świadczeń emerytalnych wydłuży się.

Drugim dokumentem, na który powołują się autorzy założeń jest raport Centrum Badania Opinii Społecznej dotyczącym opinii Polaków o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę.

Na pytanie ankieterów: „Czy uważa Pan(i), że Pana(i) przyszła emerytura z I filaru (ZUS) i II filaru (OFE) będzie dla Pana(i) wystarczająca?” 37% respondentów odpowiedziało, że „zdecydowanie nie”, a 33 %, że „raczej nie”. Z kolei na pytanie: „Czy oszczędza Pan(i) dodatkowo z myślą o emeryturze/czasie gdy będzie Pan(i) w wieku emerytalnym? Chodzi o oszczędzanie poza KRUS, ZUS i OFE (Otwartymi Funduszami Emerytalnymi)” 55% pytanych udzieliło odpowiedzi „nie i nie planuję”.

Na rynku istnieją już usługi spełniające podobne funkcje co umowa odwróconego kredytu hipotecznego. Oparte są one na umowie dożywocia uregulowanej w artykułach 908-916 Kodeksu cywilnego. Z uwagi na to, że obie umowy charakteryzują się zupełnie odmienną konstrukcją prawną intencją projektodawców jest aby oba modele funkcjonowały na rynku paralelnie.

 

Autor

Krzysztof Sobolewski

Student V roku Historii i III roku Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

odwrócony kredyt hipoteczny odwrócona hipoteka

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły