odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Mundurowi powinni pracować dłużej

Mundurowi powinni pracować dłużej

Mundurowi powinni pracować dłużej, ale nie do 65. roku życia. fot.: sxc.hu
dodano 11 Grudnia 2010


Zdaniem szefowej resortu pracy Jolanty Fedak w przypadku mundurowych konieczne jest wydłużenie wieku, w jakim uzyskują oni prawo do świadczeń emerytalnych. Za nietrafne uznała włączenie służb do powszechnego systemu emerytalnego.

 

Takie rozwiązanie oznaczałoby konieczność wyasygnowania z budżetu państwa dodatkowych środków na OFE, do których trafiałoby więcej pieniędzy niż obecnie. Skarbu państwa nie stać na realizację takich pomysłów.

 

Jolanta Fedak zaproponowała wydłużenie wieku emerytalnego osób zatrudnionych w służbach mundurowych o 10 lat. Choć, jak zauważyła, nie powinni oni pracować do 60. czy 65. roku życia.

 

Zdaniem minister pracy i tak w tej chwili priorytetem jest rozwiązanie problemu OFE. Kwestią emerytur mundurowych zająć się należy dopiero w następnej kolejności.

 

Tymczasem premier Donald Tusk został przez związki mundurowych po raz kolejny poproszony o wyznaczenie terminu spotkania i podjęcie rozmów. Jak zauważył szef rządu nawet wśród samych mundurowych nie ma już obrońców systemu, który przyzwala 35-latkowi wyjść z rynku pracy i utrzymywać się z emerytury.

 

Zgodnie z uregulowaniami prawnymi po 15 latach służby przysługuje emerytura mundurowa, której wysokość uzależniona jest od ostatniego wynagrodzenia, a także dodatków i nagród rocznych. Najczęściej jest to 40 proc. Ostatniej pensji, ale za każdy dodatkowy rok służby rośnie o 2,6 proc. Pobieranie świadczenia emerytalnego można pogodzić z pracą, ale obowiązują limity zarobków.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 15/11/2011 przez gosc (ksantia)

    Sytuacja ta przypomina mi czasy ZSRR (CCCP). kiedy to rządzący przed II wojną światową Stalin pozbył się (co prawda w trochę inny sposób) swoich najbardziej doświadczonych dowódców. Co z tego wynikło pokazała historia. W związku z tym moje pytanie czy nas Polaków na to stać? Na pewno stać na to nasz rząd, który przecież na sobie nie oszczędza.

  • 15/11/2011 przez gosc (ksantia)

    A co z emeryturami księży. Oni składek nie płacą, a mają.

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły