odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Minimalna emerytura przedsiębiorcy

Minimalna emerytura przedsiębiorcy

dodano 28 Lipca 2010


Najniższe emerytury z ZUS pobierają w Polsce przedsiębiorcy. Emerytura osoby prowadzącej samodzielną działalność gospodarczą wynosi statystycznie 1292,46 zł, co i tak stanowi o 100% wyższe świadczenie od minimalnego.

 

emerytura przedsiębiorcy

 

Wynika to z tego, że przedsiębiorcy na swoją emeryturę pracują dłużej niż przeciętny Polak. Dla porównania warto dodać, że przeciętna emerytura z pozarolniczego systemu emerytalnego wynosiła w roku ubiegłym 1534,51 zł.

 

Przedsiębiorcy odprowadzają od swoich dochodów składki takie jak zarabiający na etacie około 1380 zł netto (1887,60 zł brutto). Jak wyliczyli eksperci z Expandera 30-letnia kobieta uzyskująca dziś dochody z działalności sięgające 20 tys. na emeryturze będzie otrzymywać świadczenie w wysokości 3,5% jej dotychczasowego wynagrodzenia. Oczywiście przedsiębiorcy mogą płacić wyższe składki, ale większość nie korzysta z takiej możliwości.

 

Należy również pamiętać o tym, że nie każda działalność gospodarcza przynosi właścicielowi firmy wysokie dochody. Dla drobnego przedsiębiorcy opłacenie należności do ZUS stanowić może spore obciążenie. Suma składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz fundusz pracy wynosi obecnie 839,06 zł, wraz z ubezpieczeniem chorobowym.

 

Kwota ta dla niewielkiej firmy stanowić może w jej budżecie spory wydatek. Nie zmienia to faktu, że prowadzących samodzielną działalność gospodarczą należy zachęcać do oszczędzania na przyszłą emeryturę.

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 31/08/2010 przez gosc (sledz)

    Czy opłacanie podwójnej wysokości składek przez 10 lat, do ZUSu tak jakby sie zarabiało więcej w działalnosci gospodarczej zwiększy istotnie emerytute

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły