odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Aktualnosci > Kompromisowe rozwiązanie w sprawie reformy emerytalnej

Kompromisowe rozwiązanie w sprawie reformy emerytalnej

W latach 40. XXI wieku może nastąpić drastyczny brak rąk do pracy - rozwiązaniem tego problemu ma być reforma emerytalna
dodano 19 Marca 2012


Donald Tusk gotów jest na kompromis w sprawie emerytur. Już wkrótce w parlamencie ma zostać zaprezentowany kompromisowy projekt reformy emerytalnej. Jaki on będzie?

W formie modelu pośredniego, z jednej strony ostry, z innej elastyczny, tak zapowiada szef rządu. Premier nadmienia, że państwo wyciągnie rękę do osób, które zostaną objęte wyższą granicą wieku emerytalnego, a nie będą zdolne do pracy.

Premier jest otwarty także na propozycję częściowych emerytur wysuniętą przez PSL. Tego rodzaju świadczenia mają przysługiwać kobietom między 60 a 67 rokiem życia i mężczyznom między 65 a 67 rokiem, obywatele w takim przedziale wiekowym będą mięli prawo skorzystania z wcześniejszych emerytur. PO natomiast chce, by emerytury częściowe pobierane były przez osoby, które przed osiągnięciem 67 roku życia straciły pracę. Lęk wśród społeczeństwa narasta, a koalicja PO - PSL podczas prowadzonych dyskusji stara się go zneutralizować, mimo wszystko zapewniając, że nikt, kto pozostanie bez pracy, nie będzie musiał obawiać się o brak pomocy ze strony państwa.

Według szefa rządu wsparcie dla matek a system emerytalny i jego zmiana stanowią odrębne kwestie, których nie należy ze sobą łączyć. Natomiast stanowisko PSL w sprawie matek jest następujące: kobiety za urodzenie dziecka powinny otrzymywać emeryturę wyższą o 150 do 200 złotych.

Brak siły roboczej

Według premiera w przyszłości w latach 40. XXI wieku może nastąpić drastyczny brak rąk do pracy, w związku z czym reforma musi zostać bezdyskusyjnie wprowadzona w życie.

Prognozuje się, że jeżeli wiek emerytalny nie ulegnie zmianie, w Polsce zmniejszy się ilość osób w wieku produkcyjnym o 2 miliony. Przyczyną jest jednoczesny wzrost długości życia i systematyczne zmniejszanie się liczby urodzeń.

Należy więc postawić sobie pytanie, w jaki sposób zapewnić możliwość pracy w bezpiecznych warunkach coraz większej liczbie pracowników w starszym wieku, często chorujących na przewlekłe choroby typowe dla tego wieku?

Uzasadnieniem reformy jest także chęć zapewnienia bezpieczeństwa finansów publicznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa emerytalnego młodego pokolenia. Jednak czy to pokolenie będzie usatysfakcjonowane takim rozwiązaniem na przyszłość?

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

reforma emerytalna emerytura system emerytalny

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły